Blog

faa-drones

Amazon’un drone’lu dağıtım ağı projesi Prime Air’in yeni prototipi Jeremy Clarkson’ın sunumuyla görücüye çıktı.

400 feet’e (121.92 m) kadar yükselebilen drone modeliyle ürün dağıtımına başlanması şu an için söz konusu değil.

Amerikan Federal Havacılık Kurumu (FAA) Şubat ayında yayınladığı karar ile drone uçuş kurallarıyla ile ilgili bazı düzenlemeler getirmişti. Bu düzenlemelere göre ticari amaçlı drone kullanıcılarının özel bir uçuş sertifikasına sahip olması gerekiyor. Ayrıca drone ile gece uçuşu yapılması kesinlikle yasak. Uçuşların yerden minimum 500 feet (152.4 m) yükseklikte gerçekleşmesi ve hız sınırının 100 mili (161 km/saat) geçmemesi de ticari amaçlı drone kullanımını sınırlandıran diğer şartlar.

drone

Amazon, 2014 Aralık ayında FAA’ya gönderdiği mektupta, mevcut sınırlandırmalar nedeniyle, drone testlerini İngiltere’de yapmaktan başka seçeneği kalmayacağını açıkça belirtmişti. Neyse ki şirket Ağustos ayında, Prime Air test uçuşları için gereken federal izin aldı. Bu durumda Amazon Prime Air projesi ile ilgili çalışmalara Amerika’da devam edebilecek. Ancak mevcut düzenlemelerde değişiklik olmadığı sürece, Amerikalılar gökten drone ile gelecek Amazon siparişleri için bir süre daha beklemek zorundalar.

Türkiye’de yasal düzenlemeler ne durumda?

Atatürk Havalimanı üzerinde drone ile 12 dakikalık çekim yaptığı gerekçesiyle hakkında 6 yıla kadar hapis istenen A.M. davası medyada geniş yer bulmuştu. Yapılan ihbar üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Valiliği Türkiye’de bir ilke imza atarak İHA Genelgesi yayımladı. Genelgede, başkentin hava sahasında sivil İHA’ların zaman zaman askeri güvenlik bölgeleri ve milli güvenlik bakımından hassasiyet arz eden kurum ve kuruluşlar üzerinde izinsiz olarak uçtukları, fotoğraf ve film çektikleri yolunda bilgilerin valiliğe ulaştığı belirtildi. Genelgeyle, emniyet ve jandarmadan izinsiz İHA uçuran amatörlerin tespit edilmesi halinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunulması istendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yasaları insansız hava araçlarının havaalanlarına 8 km’den daha yakın mesafede uçurulmasını yasaklıyor. Ayrıca uluslarası havaalanlarında izinsiz fotoğraf ve video çekimi yapılması da yasalara aykırı.

drone uyarı

Atatürk Havalimanı’nda drone uyarısı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden talimat

Nasa drone’lar için trafik kontrol sistemi çalışmalarına devam ederken Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı taslak talimat sayesinde drone uçuşları sivil havacılık kurallarına bağlanmış oldu. Ancak drone’lar ile ilgili yürürlüğe giren detaylı bir yasa henüz mevcut değil.

Yayımlanan talimata göre drone’lar ağırlıklarına göre 4 kategoriye ayrılıyor. (İHA) 500 gram ağırlık ile başlayarak 150 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip olanlar olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmaya göre; 500 gram ve 4 kilogram arası İHA0, 4 kilogram ve 25 kilogram arası İHA1, 25 kilogram ve 150 kilogram arası İHA2 ve 150 kilogramın üzerindeki araçlar İHA3 olarak isimlendiriliyor.

Uçuşa yasak bölgeler konusunda yer alan açıklamalar

-Askeri yasak bölgelerde, cezaevi ve güvenlik kısıtlı alanlarda ve NOTAM ile ilan edilen sahalarda da İHA’ların da uçması yasak olacak.

-İrtifaya bağlı olmaksızın bir havalimanının belirlenmiş meydan referans noktası merkez alınarak 8 NM (15 km) alanda ve her iki yönde uzunlamasına 12 NM (22 km) ve her iki taraftan 2 NM (3,75 km) genişliğindeki sahada uçuşlar yasaklanacak.

-Seyrüsefer yardımcı cihazları, helikopter pistleri, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanlarda da İHA uçurmak yasak.

Türkiye drone ithalatında dünya 6.sı

Forbes’un yayınladığı infografiğe göre drone ithalatında % 33.9’luk pazar payıyla başı çeken İngiltere’yi, % 13.2 ile Hindistan takip ediyor. Türkiye ise % 6.2’lik payla drone ithal eden 6. ülke konumunda.

 

drone kullanım

Drone ihracatı denilince akla gelen ilk isim İsrail’i % 23.9’luk payla Amerika takip ediyor.

drone ithalat

Aslı Alkan

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply