Blog

Google deyince aklımıza arama motoru dışında sürücüsüz araçlardan, Mars’ın 3 boyutlu keşfine, arama trendi göstergelerinden, akıllı kontakt lenslere pek çok projeye yatırım yapan dev bir firma geliyor.

2011 yılında kurulan Google Cultural Institute ise sanatı, kültürü ve tarihi belgeleri milyonlar için erişilebilir kılan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş.

İnternet erişimi olan herkes için sanat

Amerika’da bir müzeyi ziyaret etmenin bedelinin ortalama 8 dolar olduğu düşünüldüğünde sanatta erişilebilirlik kavramı sanatseverlerin gündemlerini ve cüzdanlarını meşgul etmeye devam ediyor. (Bu fiyatın ülke ülke ne anlama geldiğini öğrenmek için şu videoya göz atın: 5 dolara dünyanın neresinde ne kadar yiyecek alınabilir?)

Google Cultural Institute, sanatta erişilebilirlik sorununu ortadan kaldırmıyor kaldırmasına ancak sanatı, kültürü ve tarihi gelecek nesiller için arşivleyerek binlerce eseri masaüstünüze getiriyor. 800’den fazla müzeden 40.000’in üzerinde sanat eserine oturduğunuz yerden ulaşabiliyor, eserler hakkında bilgi edinip kendi özel koleksiyonunuzu oluşturabiliyorsunuz. New York’taki Museum of Modern Art’ı ya da Masumiyet Müzesi’ni 360 derecelik bir gezinti yaparak keşfetmek birçok sanatsever için heyecan verici.

Tokyo National Museum

Tokyo National Museum

Cultural Institute’da bulunan eserler müzelerle sınırlı değil, Google Street Art ile graffiti sanatçılarının eserlerine göz atıp videolarla yapım aşamalarına tanık olmak da mümkün.

Van Gogh / Arles’te Yatak Odası

Tarihe yön veren kişiler, olaylar

Cultural Institute kapsamındaki bir diğer proje olan Dönüm Noktaları ise insanlık tarihindeki önemli anlara odaklanan doküman ve hikâyeleri kapsıyor. Nelson Mandela’nın hayatına göz atabiliyor veya 67’de Harlem’de yaşamış bir ailenin yaşamına tanık olabiliyorsunuz.

Gordon Parks / A Harlem Family

Gordon Parks / A Harlem Family

Dünya miraslarını oturduğunuz yerden keşfedin

Google Cultural Institute’e dahil bir başka heyecan verici proje Google World Wonders modern ve antik dünyanın harikalarını 360 derecelik fotoğraflarla inceleme imkanı sağlıyor. UNESCO, World Monuments Fund ve Getty Images’ın da aralarında bulunduğu ortakların katkısıyla dünya mirası sit alanlarını keşfedebilirsiniz.

Baletlere ve maystroya yakından bakın

Gerçek dünyada hayal bile edemeyeceğiniz bir Performans Sanatları tecrübesi sunan Performing Arts projesi 360 derecelik videolarla izleyicileri sahneye taşıyor. 60’ın üzerinde videoyla Berlin Filarmoni Orkestrası’ndaki müzisyenler 9. Senfoni’yi çalarken yakından bakabilir veya Marina Abramović’in Terra Comunal sergisini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

berlin

Berlin Filarmoni Orkestrası

Google Cultural Institute’de öne çıkan projeler

Route 66’da tozsuz bir tur

Anne Frank sergisi (Türkçe)

Paris Operası Clear, Loud, Bright, Forward performansı

São Paulo’dan sokak sanatı

Teknoloji, bilim ve matematiğin ünlü kadınları

Machu Picchu’nun harikaları

Berlin Filarmoni’den Beethoven’ın 9. Senfonisi

Birinci Dünya Savaşı Özel Koleksiyonu

Büyük Set Resifinde balık gözü keşif

Daniel Melim / São Paulo

Daniel Melim / São Paulo

 

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply