Blog

Çok çok uzun zaman önce uzak bir galakside…
Filmin çok çok ötesinde bir evrende…

Bu dizeleri -birebir olmasa da- sinema ekranında 7. kez görmemize sayılı günler kalmışken Star Wars’ı yaratan pazarlama stratejisine göz atıyoruz.

Hikâye anlatıcılığı > Teknoloji

Özel efektler dikkatli kullanılmadığı takdirde bir hikâyenin tüm ruhunu kaybetmenize neden olabilir. George Lucas’ın karakter ve mekân tasarımlarını bu kadar özel kılan nedenlerden biri de mümkün olduğunca maket kullanması. Star Wars evreninde her şey olabildiğince gerçek! R2D2 ve C-3PO maketlerinin içinde gerçek insanlar var. Ve evet Luke Skywalker’ın büyüdüğü Tattooine, Tunus’ta bir çölde konumlanmış.

star wars

En son teknolojiyi takip etmek, her platformda yer almak, tüm markalar için gerekli değil. Star Wars; yaratılan atmosferin nasıl da teknolojinin önüne geçebildiğinin en önemli örneklerinden biri.

Zamanlama önemlidir

Star Wars: Bölüm VII/Güç Uyanıyor, Noel’den bir hafta önce vizyona giriyor. Zamanlama, hem filmin izlenme oranını hem de Noel/yılbaşı hediyeleri için fikir arayan tüketicileri hedefliyor. Star Wars temalı lego setleri, yemek kitapları, PlayStation’lar, ojeler her yerde!

Fanların tepkisini bilemiyoruz ancak 4 Eylül’de gerçekleşen Force Friday alışveriş çılgınlığı Walt Disney ile partnerliği bulunan 8 büyük markayı (Max Factor, Duracell, HP ve Subway bunlardan birkaçı) sevindirmiş olmalı.

star warssss

star warsss

star warss

İçerik hâlâ kral!

İçerik yönetiminin, ürünün bir parçası olduğunun farkına çok önceden varmış bir markadan bahsediyoruz. Hâlâ ziyaret etmediyseniz Star Wars official web sitesinde fanların ilgisini çekecek çok fazla içerik var. Teaserlar, fragmanlar, kamera arkası görüntüleri, röportajlar, oyunlar ve uygulamalar dâhil tam bir içerik galaksisi. Birçok pazarlama gurusuna göre filmde kullanılan içerik pazarlama yöntemi iyi bir Compound Content Marketing örneği.

Fan etkileşimi konusunda sınırları zorlamak

Lucasfilm (artık Disney bünyesinde) Star Wars’ın herhangi bir bölümünün başarılı olmasının sırrını birçok markadan önce çözmüş görünüyor. Star Wars dünyasında fanlarla iletişim için özel bir bölüm bulunuyor. Fan ilişkilerini yöneten ekip sadece tweet ve mentionlarla ilgilenmiyor, çocuklardan gelen mektuplara da cevap yazıyor.

Star Wars fanatiklerine Comic Con yetmemiş olacak ki yakında 45,000 amatör Jedi ve Stormtrooper’ın katılacağı bir bienal düzenlenecek.

Farklı markalarla işbirliği yapmak

Tek bir markanın yaratamayacağı heyecanı yaratmak ve marka farkındalığı artırmak için Star Wars evreninde yıllardır cross promotion kullanılıyor. Google’ın #ChooseYourSide kampanyası, Airnippon’un RD-D2’ya benzeyen uçağı daha başlangıç.

Önümüzdeki günlerde diğer partner markaların kampanyalarını da göreceğiz.

unnamed

 

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply