Blog

iphone

Android mi iOS mu? Bu soruyu kendinize sordunuz ve en sonunda siz de tasarım ve kullanım kolaylığının cazibesine kapılıp bir iPhone aldınız. Heyecanlısınız biliyoruz ama acele etmeyin. “Hello” ekranından sonra internete bağlandınız, peki sırada ne var?

Data aktarımı artık çok kolay

Şayet yeni telefonunuz iPhone 5 veya üzeri bir modelse ve iOS 9 kullanıyorsanız datalarınızı yeni telefonunuza aktarmak artık bir hayli kolay. Üstelik kişilerinizden videolarınıza, takviminizden mesaj geçmişinize bir çok bilgiyi yeni telefonunuza kolayca geçirebilirsiniz.

Bunu yapmak için eski cihazınızdan Google Play’e girip Move to iOS uygulamasını indirmeniz ve iPhone’nuzda aygıt kurulumunu tamamlamadan önce Android’den Veri Taşı seçeneğini tıklamanız yeterli. (Detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa Apple Support adım adım anlatıyor) Önemli bir hatırlatma, bu işlemleri telefon kurulumunuzu tamamlamadan önce yapmayı unutmayın yoksa fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekiyor.

move

iCloud gerekli mi? Evet gerekli

Apple’ın bulut depolama servisi olan iCloud’u kullanmak için 2 nedeniniz var: Birincisi telefonunuzdaki önemli içeriklerin backup’ını kolaylıkla almanızı sağlıyor, ikincisi de diğer aygıtlarla hızlı şekilde senkronize oluyor. 5 GB’a kadar ücretsiz  depolama yapan iCloud, kullanıcı dostu arayüzüyle de kullanımı oldukça kolay bir servis. Ayrıca hemen altta bahsettiğimiz iPhone’umu Bul özelliği için de iCloud hesabına ihtiyacınız var.

iPhone’umu bul

Diyelimki bir konserde telefonunuzu kaybettiniz ve şans eseri kimse çalma girişiminde bulunmadı. Eğer telefonunuzdaki iPhone’umu bul seçeneğini aktive ederseniz telefonunuz sessizde bile olsa ses çıkarmasını sağlayabilir, birinin eline geçtiyse mesaj atabilir veya telefonunuzu uzaktan kilitleyebilirsiniz.

Peki, ekran görüntüsü nasıl alıyoruz?

“O kadar da değil” dediğinizi duyar gibiyiz ama bu özelliği hemen öğrenmek zamanı geldiğinde çok işinize yarayacak. Tek yapmanız gereken ‘power’ ve ‘home’ tuşlarına birlikte basmak, şöyle ki;

iphonee

Bu çizgi de nesi?

Telefonunuz kilitliyken ekranın altında beliren o minik çizgi iOS dünyasının denetim merkezi. Alt kenarından yukarı doğru kaydırdığınızda ekran döndürmeyi etkisiz hale getirebilir, hesap makinesi ve kameraya direkt ulaşabilir isterseniz feneri de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda müzik dinlemek için de bir kısayol; sesi kısmak veya bir sonraki şarkıya geçmek için telefon kilidinizi açmanıza gerek yok.

hhh

Tanıştıralım, bu Siri!

Apple’ın sanal dijital asistanı Siri, sesli komutlarla çalışan ve hatırlatma, arama veya müzik çalmak gibi birçok özelliği konuşarak aktive edebileceğiniz harika bir yazılım. İtiraf etmeliyiz alışmak biraz zaman alıyor ancak bir kez başlayınca ne kadar faydalı olduğunu görecek ve bırakamayacaksınız. Özellikleri sürekli geliştirilen Siri ile maç sonucu öğrenebilir, alarmınızı kurabilir hatta Facebook durumunuzu konuşarak güncelleyebilirsiniz. Siri’yle muhabbete başlamak için ‘home’ tuşuna birkaç saniye basmanız yeterli.

siri

Uygulamaları silmek

iPhone’da uygulama silmek için seçtiğiniz uygulamaya birkaç saniye basın, tüm silinebilir uygulamalar köşelerinde ‘x’ belirerek sallanmaya başlayacak. İstediğiniz uygulamayı veya uygulamaları dokunarak telefonunuzdan kaldırmış olacaksınız.

Uygulamaları kapatmak

iOS 7 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız arka planda açık bıraktığınız uygulamaları kapatmak için yapmanız gereken ‘home’ tuşuna 2 kez tıklamak ve açılan pencereleri yukarı doğru itmek.

Safari’de okuma listesi

Daha sonra okumak istediğiniz bir makaleyi veya satın almak istediğiniz bir ayakkabıyı unutmamak için Safari açıkken sayfa altında bulunan ‘paylaş’ ve ardından ‘okuma listesine ekle’ye dokunmanız yeterli.

Sürekli şarj cihazıyla dolaşmamak için

iOS Android savaşında iPhone’ların en çok eleştirilen özelliklerinden biri pil ömrüdür (Kişisel fikrim elinizden düşürmediğiniz için pilinin daha çabuk bittiği). Pil ömrünü uzatmak için, titreşim özelliğini kapatmak, Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerini kullanmadığınızda kapalı tutmak ve uygulama bildirimlerini azaltmak gibi yolları deneyebilirsiniz.

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply