fbpx

Blog

film

Aşk, gerilim, tutku, Oscarlık performans ve balık hafızası dolu bir listeyle, merakla beklediğimiz 2016’nın filmlerine göz atıyoruz.

Hail, Ceasar!

Yönetmen: Ethan&Joel Coen
Oyuncular: Channing Tatum, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes

Neden izlemeli?
The Grand Budapest Hotel’den sonra Tilda Swinton ve Ralph Fiennes’i bir kez daha aynı filmde görmek istiyorsunuz, Coen Kardeşler’in Inside Llewyn Davis’ten sonraki filmini merak etmek de en doğal hakkınız. Üstelik sıkılırsanız Scarlett Johannson ve George Clooney de bonus.

The Revenant

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter

Neden izlemeli?
Amores Perros, 21 Gram, Birdman, Biutiful ve Babil’in yönetmeni Iñárritu bu kez Di Caprio’ya Oscar kazandıracak bir film yapmış diye duyduk. Bolca yiğitlik, intikam ve smokinsiz Leonardo Di Caprio izlemek için fırsat bu fırsat!

Suicide Squad

Yönetmen: David Ayer
Oyuncular: Will Smith, Ben Affleck, Jared Leto, Margot Robbie, Jesse Eisenberg, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Cara Delevigne

Neden izlemeli?
DC Heroes’un anti-kahramanları bir filmde toplandı, yönetmen koltuğunda Training Day ve Fast and Furious’tan hatırlayacağımız David Ayer bulunuyor. Jared Leto’nun Joker olduğu bir evrende Ben Affleck’in Batman olmasına çok da takılmamak lazım.

The Hateful Eight

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins

Neden izlemeli?
Tarantino’nun senaryosu basına sızdırılınca neredeyse çekmekten vazgeçtiği, Amerika’daki çeşitli polis toplulukları tarafından boykot edilen Jakoben Western’i her zamanki gibi zekice kurgulanmış, üstelik bu kez Agatha Christie sosuyla servis ediliyor.

Yakuza Apocalypse: The Great War of the Underworld

Yönetmen: Takashi Miike
Oyuncular: Yayan Ruhian, Rirî Furankî, Hayato Ichihara

Neden izlemeli?
Tarantino’ya Kill Bill için ilham veren film, Ichi The Killer’ın yönetmeni, eski motosiklet yarışçısı Takashi Miike yılda 3-5 film çekmesine rağmen bünyesindeki Japon şiddet ve aksiyonunu bitiremedi. Bu kez vampirler, yakuzalar ve cadı avcıları aynı filmde.

Ghostbusters

Yönetmen: Paul Feig
Oyuncular: Kristen Wiig, Melissa McCarthy, Kate McKinnon, Leslie Jones, Chris Hemsworth, Neil Casey, Andy García

Neden izlemeli?
Çünkü ismini duyunca bile müziği kulaklarınızda yankılanmaya başlıyor. Belki Bill Murray yok, ancak Kristen Wiig ve Melissa McCarthy’i de çok sevdik (bkz. Bridesmaids) ve dünyayı en az Murray ve tayfası kadar saçma sapan kurtaracaklarına eminiz. Üstelik buddy komedilerinin altından onlar kadar iyi kalkan kadın oyuncu yok.

hayalet

Trainspotting 2

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner, Robert Carlyle

Neden izlemeli?
Irvine Welsh’in aynı adlı romanından 1996’da sinemaya aktarılan ve bir nesli derinden etkileyen başyapıtın ikincisi için geri sayım başladı. İlk filmde “choose life” diyen nesil çoluk çocuğa karıştı, bakalım karakterler ne durumda? Şahane müzikler, şahane diyaloglar ve dünyanın en iğrenç tuvaleti gibi birçok nostalji tekrar hayat bulacak.

filma

Assassin’s Creed

Yönetmen: Justin Kurzel
Oyuncular: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Brendan Gleeson, Jeremy Irons

Neden izlemeli?
Macbeth’ten sonra tekrar biraraya gelen Kurzel, Fassbender ve Cotillard’lı Assassin’s Creed; Malta, Londra ve İspanya’da çekiliyor. Film için yaratılan karakter Callum Lynch, oyundaki Desmond Miles gibi atalarından miras kalan genetik hafızanın uyanışı ile bir ölüm makinesine dönüştürülüyor. Şahsen biz Fassbander çamaşır makinesine dönüşse de izlerdik.

asscre

X-Men: Apocalypse

Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Evan Peters

Neden izlemeli?
Her şeyin sonu var ama X-Men’in yok, Havoc’lu ve Mr Sinister’lı son filmde Apocalypse Xavier’ı avcuna alıyor, bir de Cylops var ki tadından yenmez. Bu kadar çok karakteri biraraya getirip hepsini konuşturduğu için Brian Singer’a da saygılarımızı sunuyoruz.

Finding Dory

Yönetmen: Andrew Stanton, Angus MacLane
Seslendirenler: Ellen DeGeneres, Idris Elba, Diane Keaton, Kaitlin Olson

Neden izlemeli?
Nemo ve babası kavuştuğuna göre 3 saniyelik hafızalı Dory de ailesini (annesi Diane Keaton) aramaya koyulabilir. Kayıp Balık Nemo’daki en sevilen karakterlerden biri olan Dory ailesini bulacak mı, bulsa da hatırlayacak mı? gibi sorular zihnimizi kurcalıyor.

It’s Only the End of the World

Yönetmen: Xavier Dolan
Oyuncular: Léa Seydoux, Marion Cotillard, Vincent Cassel

Neden izlemeli?
26 yaşındaki Kanadalı yönetmen Xavier Dolan iyi işler yapıyor (Mommy, Tom, Les Amours Imaginaires). 12 yıl sonra evine dönen bir yazarın hikayesini konu alan film bir oyun uyarlaması. Oyuncu kadrosu da yetmediyse sadece Dolan’ın filmde kullandığı müzikler için bile izlemeye değer.

its

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply