fbpx

Blog

Hayatımızdaki müzikçalarlar yerini müzik platformlarına bıraktı. Apple müzik ve Spotify büyük rekabet içinde.

Apple-Music

Bir de bitmeyen tartışmamız var; Apple Music mi Spotify mı? Gördüğünüz gibi kendimize bu sorunun cevabını bulmayı vazife edindik ve bazı verilere ulaştık.

Artısıyla, eksisiyle, eskisiyle, yenisiyle işte huzurlarınızda Apple Music ile Spotify arasında benzerlikler, benzemezlikler, kıyaslamalar ve kıyasıya sürecek olan yarışlar… Bunlara gelmeden hemen önce bilmeyenler ve merak edenler için Apple Music nedir onu anlatalım.

 

Apple Music nedir?

Apple Music; aylık abonelik sistemine sahip bir müzik dinleme platformudur. Bu uygulamayı kullanabilmek için iPhone cihazınızda minimum iOS 8.4 versiyonunun yüklü olması gerekir.  Bu güncellemeyi yaptıktan sonra dilerseniz var olan Apple Store üyeliğinize kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, dilerseniz yeni bir üyelik oluşturarak uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Mevcut üyeliğinizi kullanarak Apple Music’e katılırsanız, müzik arşivi bilgilerinize tüm aygıtlarınızdan erişebileceğiniz iCloud Müzik Arşivi’ne de sahip olursunuz. Apple Music’e bilgisayarınızdan da bağlanabilirsiniz. Bunun için gereken iTunes’un en güncel sürümüne sahip olmanız.

s-234b62dd48700a43d3178fd83967e27cd5d52be9

Apple Music ücretli mi?

Evet, ücretli. Kredi Kartı bilgilerini giren kullanıcılar için ilk 3 ay ücretsiz. 3 ay sonunda ödenecek aylık tutar 9,99 TL. Yani ücret Spotify ile aynı. Apple Music’in Spotify’a göre önemli bir avantajı var: Apple Music’in Aile İçi Paylaşım paketi. Bu paket sayesinde ayda 14,99 TL ödeyerek Apple Music’i aynı anda 6 kişi kullanabiliyor. Spotify’de ise aile içi her ek hesap için %50 indirim seçeneği var. Apple Music, ilk 3 ay ücretsiz oluşu ve Aile İçi Paylaşım seçeneğinden ötürü 1-0 önde!

778327447951-1024x597

Hangisinin arşivi daha geniş?

İki uygulama da aynı amaca hizmet eden, uygulamalarında 30 milyonun üzerinde şarkı bulunduran, müzik kalitesi bir hayli yüksek müzik deneyimi sunmayı amaçlayan iki platform. Şarkı sayıları neredeyse eşit. Ancak yine de şarkıları sunuş şekillerinde, programlarında farklı yönler var.

Apple Music’te popüler sanatçıların özel röportajlarının da bulunduğu Beats 1 radyo kanalı bulunuyor.

Spotify’da ise sanatçıların sadece Spotify için söylediği, 100 üzerinde albümün olduğu Spotify Sessions adlı bir bölüm var. Oldukça geniş bir arşive sahip bu bölüm, Beats 1’ındaki röportajları gölgede bırakıyor. Sonuç olarak, Spotify Sessions bölümüyle durumu 1 -1’e getirmeyi başarıyor.

karma

Performans nasıl?

İçerik ve performans konusunda her iki platformun da aynı oranda başarılı olduğunu söylemek zor değil.

Apple Music, iOS’un içinde yüklü olarak gelen “Müzik” uygulamasında yer aldığı için, yani Apple Music sisteme uyumlu geldiği için stabilite ve performans açısından Spotify’dan açık ara önde.  Apple Music 2 – 1 öne geçiyor.

Hangisi daha çok pil tüketiyor?

Spotify, harici bir uygulama. Apple Music ise iOS’un bir parçası. Bu yüzden Spotify’ın daha fazla enerji tükettiğini söylemek mümkün.  Skor 3 – 1’e geliyor.

cb3bb98e-fdb7-4c3c-bfde-ecde32ab3392

Depolama açısından hangisi daha avantajlı?

Spotify yaklaşık 100 MB boyutunda. Bu yüzden 16 GB’lık bir iPhone kullanıyorsanız Apple Music’i tercih etmenizde yarar var. Yaklaşık 100 MB yer kaplayan Spotify uygulaması yüklemek yerine Apple Music’ten 20-25 şarkıyı iPhone’a kaydedebilirsiniz. 64 ve 128 GB’lık bir iPhone’a sahipseniz tercihi size bırakıyoruz. 4 – 1 oldu!

Ses kalitesi açısından hangisi önde?

Apple Music şarkıları 256 kbps AAC formatında, Spotify Premium ise 320 kbps OGG formatında sunuyor. Kâğıt üzerinde ses kalitesi açısından Spotify bir adım önde görünüyor. Tabi bunu anlamak için kaliteli bir kulaklık kullanmak gerekiyor, yoksa farkı anlamak mümkün değil. Burada eşitlik var dersek haksızlık etmiş olmayız.

Son söz: Apple Music ve Spotify yarışının kazananı performans ve stabilite açısından 4 – 1’lik üstünlükle Apple Music oluyor. Bu değerlendirmenin iPhone üzerinden yapıldığını söyleyerek sözümüzü bitiriyoruz.

og_image

Kaydet

Author: Ergün Diken

Leave a Reply