fbpx

Blog

world

Birçoğumuz farkında değiliz ama fevkalade gelişmeler yaşıyoruz.  Birkaç ay önce kendimi toplum standartlarından özgürleştirdim. Beni sistem içinde tutan o halkaları kırdım. O günden beri dünyaya farklı bir açıdan bakıyorum: her şeyin bir değişimden geçtiği ve birçoğumuzun farkında olmadığı bir açı. Dünya neden değişiyor? Sizlere buna inanmama yol açan 8 nedenden bahsetmek istiyorum.

1. Artık kimse mevcut istihdam modeline katlanamıyor

Sınıra ulaşmak üzereyiz. Büyük şirketlerde çalışanlar yaptıkları işe tahammül etmekte zorlanıyor. Kapınızı çalan amaçsızlık, içinizde esen bir umutsuzluk rüzgârı gibi. İnsanlar bunun dışına çıkmak, bu duruma bir son vermek istiyor. Kaç kişinin girişimciliğe soyunduğuna bakın ya da ücretsiz izne çıkanlara, insanlar mesleki kaynaklı bunalım yaşıyorlar, tükeniyorlar.

2. Girişimcilik modeli de değişiyor

Son birkaç yılda startup’ların patlamasıyla binlerce girişimci milyar dolarlık fikirlerini hayata geçirebilmek için garajlarını ofise çevirdi. Girişimcilik dalgasında yatırımcı bulmak ve finanse edilmeye yoğunlaşıldı, tabii yatırımcı bulmak neredeyse Dünya Kupası ya da Super Bowl kazanmak kadar zor.
Peki gerekli yatırımı bulduktan sonra ne oluyor?

“7 milyar kişi aynı gezegende yaşayıp birbirimizden bu kadar uzaklaşmamız saçma değil mi?”

Tekrar çalışan oluyorsunuz. Sizin hayalinizi paylaşmayan, aynı amaca sahip olmayan insanlarla bir araya gelebilirsiniz ancak eninde sonunda her şey paraya bakıyor. Mali konular öyle ya da böyle işinizin ana gündemi oluyor.

İnsanlar bu durumdan zarar görüyor. Harika startup’lar bitmeyen para-arayışıyla altüst oluyor. Girişimcilik için yeni bir modele ihtiyaç duyuluyor. Bunu yapan hünerli insanlar da var.

3. İşbirliğinin yükselişi

Birçok insan tek başına ilerlemenin mantıklı olmadığının farkında. Birçok insan “her koyun kendi bacağından asılır” yanılgısından uyanıyor. Durun ve düşünün. “7 milyar kişi aynı gezegende yaşayıp birbirimizden bu kadar uzaklaşmamız saçma değil mi?” Aynı şehirde yaşadığınız binlerce hatta milyonlarca insana sırtını dönmenin anlamı var mı? Bu durumu her düşündüğümde hüzünleniyorum.

Neyse ki bir şeyler değişiyor. Paylaşımcılık, paylaşım ekonomisi konseptleri uygulanıyor, bu da bambaşka bir yönü işaret ediyor; paylaşımı, işbirliğini, yardımı ve sosyal birliği.

Buna tanık olmak çok güzel.

4. Sonunda İnternetin ne olduğunu çözüyoruz

İnternet olağanüstü bir şey, gücünü şimdi, bu kadar yıl sonra anlayabiliyoruz. İnternetle dünya aralanıyor, sınırlar ortadan kalkıyor, ayrım bitiyor, birliktelik başlıyor, işbirliği patlama yapıyor ve yardımlaşma gün yüzüne çıkıyor.

Bazı uluslar internetin katalizatör olduğu gerçek devrimlere tanık oldu, tıpkı Arap Baharı gibi. Burada yani Brezilya’da, bu inanılmaz aracı daha iyi şekilde kullanmaya başlıyoruz.

İnternet kitle kontrolünü parçalıyor. Büyük medya grupları, mesajı olmasını istedikleri gibi kontrol ediyor neyse ki okumamızı istedikleri kaynaklar artık tek haber kaynağı değil. Artık istediğinizin peşinden gidebilirsiniz, kiminle bağ kurmak isterseniz kurabilir, neyi keşfetmek isterseniz keşfedebilirsiniz.

İnternet sayesinde güçsüz artık suskun değil. Bir ses var. Anonim olan bilgiye dönüştü. Dünya birleşiyor. Ve sistem çökebilir.

5. Aşırı tüketimin düşüşü

Uzun süredir mümkün olduğunca tüketmek ve yeni çıkan her ürünü almak konusunda manipüle ediliyoruz; en yeni telefon, en son model iPhone, zirvedeki markalar, çok fazla giysi, ayakkabı, elimizin ulaşabildiği çok ama çok fazla şey.

Birçok insan değirmenlere karşı durmanın çıkış yolu olduğunu anladı. Hayatımızı organize etmedeki çelişkimize dikkat çeken lowsumerism (düşüktüketimcilik); yavaş yaşam, yavaş yemek gibi birçok hareketle devam ediyor.

“İnternet sayesinde zayıf artık suskun değil. Söz hakkı var. Anonim tanınana dönüştü. Dünya bir oluyor.”

İnsanlar daha az araba kullanıyor, daha az masraf yapıyor. Ve daha çok insan giysi takası yapıyor, 2. el ürünlere yöneliyor, dairelerini, arabalarını paylaşıyor.

İhtiyacımız olduğunu söyledikleri şeylere ihtiyacımız yok. Yeni tüketim bilinci bu yönde hareket eden birçok firmayı alaşağı ediyor.

6. Sağlıklı ve organik beslenme

Önceleri her şeyi yemeyi kabul edecek kadar aptaldık. Yiyeceklerimizin iyi bir tadı olması yeterliydi.

Olaydan çok kopmuştuk, şirketler yiyeceklerimizi zehirlemeye başladılar, bizim sesimiz çıkmadı. Sonra bazı insanlar uyanmaya başladı, sağlıklı ve organik beslenme ulaşılır olmaya başladı ve daha da yaygınlaşacak.

Peki bu durumun ekonomi ve istihdamla ne ilgisi var? Çok ilgisi var.

Gıda üretimi, toplumumuzun temel ihtiyaçlarından biri. Beslenme alışkanlıklarımız ve tüketim şeklimizle ilgili zihniyeti değiştirebilirsek, firmalar da bu yeni pazara cevap verecek ve uyum sağlayacaktır.

Çiftçiler besin zincirindeki yerlerini geri alıyor. İnsanlar evlerinde bile bitki ve tohum yetiştiriyor.

Ve bu durum ekonomiyi yeniden şekillendiriyor.

7. Maneviyatın uyanışı

Kaç arkadaşınız yoga yapıyor? Ya meditasyon? Bundan 10 yıl öncesini düşünün. Bu insanların ne kadarı bu tür aktivitelerle ilgiliydi?

Maneviyat uzun bir süre mistik ve ezoterik kişiler içindi.

Neyse ki bu da değişiyor. Neden ve mantığın eşiğindeyiz. Olan biten her şeyi sadece bilinçle çözemeyeceğimizin farkına varabiliyoruz. Başka bir şeyler oluyor buna tutunmak istediğinize eminim. Bir şeylerin nasıl çalıştığını, hayatın nasıl işlediğini anlamak istiyorsunuz; ölümden sonra ne oluyor, insanların hakkında bu kadar konuştuğu enerji de ne, kuantum fiziği nedir, düşünceleri somutlaştırıp kendi gerçekliğimizi nasıl yaratırız, tesadüf ve eşzamanlılık nedir, meditasyon neden işe yarıyor, bazı rahatsızlıkları sadece çıplak elle tedavi etmek nasıl oluyor da mümkün oluyor, modern tıbbın onaylamadığı alternatif yöntemler bazı durumlarda nasıl işe yarıyor…

Şirketler çalışanlarına meditasyon yapma olanağı sağlıyor. Okullardaki öğretmenler bile gençlere meditasyonu öğretiyor. Bunu düşünün.

8. Standart okul dışı trendler

Bu eğitim modelini kim yarattı? Almanız gereken dersleri kim seçiyor? Tarih derslerindeki konuları kim seçiyor? Neden kadim uygarlıklarla ilgili gerçekleri öğretmiyorlar?

Neden çocuklar belirlenmiş kurallara uymak zorunda? Neden her şeyi sessizce izlemek zorundalar? Neden üniforma giymek zorundalar? Öğrendiklerini kanıtlamak için sınava girmelerine ne demeli?

İnsanları sıradanlaştırmayı sürdüren ve tekrar eden bir model yarattık.

Neyse ki birçok insan okul dışı ve evde eğitim gibi farklı modeller üzerine kafa yoruyor.

Belki bunun üzerine hiç düşünmediniz ancak gerçekleşiyor.

İnsanlar uyanıyor ve bu toplumda yaşamanın ne kadar delice olduğunu fark ediyorlar.

Bu yeni hareketlere bakın ve şimdiye kadar öğrendiğimiz her şeyin normal olduğunu düşünmeye çalışın. Bence değil. Sıradışı bir şeyler oluyor.

Gustova Tanaka, arkadaşlarıyla birlikte yeni bir ekonomi modeli kurulmasına yardımcı olacak yeni bir sistem üzerinde çalışan Brezilyalı bir girişimci ve yazardır.

Orjinal metin: Something Extraordinary Is Happening in the World, And Most People Haven’t Noticed

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply