fbpx

Blog

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Tim Cook ve Sheryl Sandberg’in teknolojiye yön veren isimler olmaları dışında ortak bir noktaları daha var: Yeteneklerini veya varlıklarını kamu yararını gözeterek ihtiyaç sahibi kurumlarla paylaşıyor olmaları.

Giderek yaygınlaşan bir kavramın, teknoloji alanında öncüleri olan bu isimler; eğitim, sağlık, bilim ve çevre duyarlılığı konularında yaptıkları katkılarla, birçok kişi ve kuruma ilham veriyorlar. Son yıllarda adını daha sık duymaya başladığımız bu kavramın adı filantropizm.

wq

Etimoloji:

Filantropizm Türkçeye, Fransızcadan geçmiştir. Filantropizmin kavram kökeni; Yunanca “sevmek” (philo) ve “insan” (anthropos) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Türkçede “insanseverlik” olarak bilinen filantropi, hayırseverliğin bir alt kategorisinde yer alır.

Filantropizm Nedir?

Yardıma muhtaçların durumunu geliştirmek için bir kurum ya da bağış yoluyla alınan yardımlardır. Daha uzun vadeli, sürdürülebilir ve stratejiktir. Bu yönüyle anında ve genellikle kısa döneme odaklanan hayırseverlikten ayrılır.

Kısaca hayırseverlik ihtiyacı olana balık verirken, filantropi balık tutmayı öğretir.

Silikon Vadisi’nin Filantropistleri

Paul Allen: Microsoft’un kurucu ortağı olan Paul Allen, beyin araştırmaları alanında yaptığı bağışlar kadar küresel sağlık, deniz ve doğal hayatı koruma alanlarındaki yardımlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor.

Steve Ballmer: Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer, eşiyle birlikte gençlik, aile ve eğitim konularıyla yakından ilgileniyor.

Jeff Bezos: Amazon’un kurucusu Jeff Bezos; eğitim, sanat, kültür ve beyin araştırmaları için bağışta bulunuyor.

Sergey Brin: Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin, tıbbi araştırmalar (özellikle de Parkinson hastalığı), Rus göçmenlere destek ve Yahudi aleyhtarlığıyla mücadele konularında destekçi.

Tim Cook: Apple’ın CEO’su özellikle sağlık alanında yaptığı yardımlarla biliniyor.

Micheal Dell: Dell firmasına adını veren Micheal Dell, sağlık araştırmaları, fitness, eğitim ve aile ekonomisi güvenliği konusunda bağışlar yapıyor. Kurduğu vakıfla küresel gelişme konusunda aktif olarak çalışıyor.

Larry Ellison: Oracle’ın kurucusu Ellison, medikal araştırmaların sıkı bir destekçisiyken son zamanlarda hayvanlar ve doğal hayat konularına da ağırlık veriyor.

Bill Gates: Hayırseverliği ve yaptığı bağışlarla bilinen Microsoft’un kurucusu Gates, servetinin büyük kısmını filantropiye ayırdı.

bg

Tim Gill: Quark’ın kurucusu Gill, 1992’den bu yana LGBT hakları aktivisti. Gill Action Fund ismindeki vakfın da kurucusu.

Elon Musk: Paypal ve Tesla Motors’un kurucu ortağı; sürdürülebilir enerji, bilim, mühendislik eğitimi ve pediatrik sağlık konularındaki yardımlarıyla biliniyor.

mk

Pierre Omidyar: eBay’in kurucusu Omidyar, medyanın gelişimi için 250 milyon dolar bağışladı.

Sheryl Sandberg: Facebook denince Zuckerberg’den sonra akla gelen ilk isim olan Sandberg, kişisel yardımlarını gizli tutuyor ancak kadın hakları konusunda sıkı bir destekçi.

sd

Mark Zuckerberg:  Facebook’un kurucusu Zuckerberg, eşiyle birlikte sahip oldukları Facebook hisselerinin %99’unu (yaklaşık 45 milyar dolar değerinde) bağışladıklarını duyurdu.  Chan Zuckerberg Girişimi’ne yapılan bu bağış tartışmaları da beraberinde getirdi.

Hollywood’un Filantropistleri

Alec Baldwin: Ünlü oyuncu çevre, eğitim, sağlık alanlarındaki bağışlarıyla biliniyor.

Beyoncé: Son albümü Lemonade ile listeleri zorlayan Beyoncé, kadın hakları konusunda yaptığı şarkılarla olduğu kadar bağışlarla da adından söz ettiriyor.

by

Micheal J. Fox: Kendisi de Parkinson hastası olan Fox; Micheal J. Fox Vakfı ile Parkinson araştırmaları konusunda en bilinen vakıflardan birinin kurucusu ve destekleyicisi.

Richard Gere: Ünlü aktörün aktivizm serüveni, Tibet’te insan hakları ve evsizlik konularına odaklı.

Elton John: Ünlü müzisyen, Elton John AIDS Vakfı’nın kurucusu.

David Lynch: Transandantal meditasyonun, eğitim ve dünya barışı gibi konuları iyi yönde dönüştürebileceğine inanan Lynch, bu konuda çalışmalarına devam ediyor.

Paul Mccartney: Hayvan hakları ve çevre konularında desteğiyle bilinen Mccartney, kanserle savaş derneklerine de düzenli olarak bağışta bulunuyor.

Leonardo DiCaprio: Doğal hayat ve deniz koruma konusunda destekleriyle bilinen ünlü aktör, okyanus koruma organizasyonu Oceana’ya 3 milyon dolar bağışladı.

George Lucas: Star Wars’un yönetmeni kendi adıyla anılan eğitim vakfına 4 milyon dolar bağışladı. Vakıf, ihtiyaç sahibi gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmesi için kuruldu.

Meryl Streep: Başarılı aktrist, eşiyle birlikte Silver Mountain Foundation for Arts’a 2 milyon dolar bağışladı.

my

Barbra Streisand: Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili araştırmalar yapan ve kendi adını taşıyan vakfa 1.5 milyon dolar bağışladı.

Will Smith: Geçen yıl eşi Jada ile Make-A-Wish vakfına 900 bin dolar bağışlayan sanatçı, beşeri bilimler ve sanat alanlarındaki destekleriyle biliniyor.

Kaynak: http://samples.jbpub.com/9780763766788/66788_CH01_Dietlin.pdf

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply