fbpx

Blog

Uyku takip cihazlarından akıllı yüzüklere, kalp bantlarından sensörlü sütyenlere… Her yıl Ocak ayında Nevada’da düzenlenen CES (Consumer Electronics Show)’e bu yıl fitness ve sağlık teknolojileri damgasını vurdu.

Globalwebindex.com’a göre internet kullanıcılarının % 15’i fitness&sağlık uygulamaları kullanıyor. Amerika’da fitness&sağlık uygulamaları kullanıcılarının % 30’u hedef takibi için, % 28’i sağlık konusunda bilinçlenmek için kullanıyor. % 27’lik bir kesim ise motivasyon için yararlandığını belirtiyor.

gra

Kullanıcılara fitness aktivitelerinin takibi, kalori hesabı, uyku kalitesi gözlemi, kalp atışı ölçümü, görüş kalitesi, koşu, bisiklet veya yüzmede katedilen zaman-mesafe gibi farklı konularda destek sağlayan binlerce uygulama mevcut.

Fitness&sağlık uygulamaları Appstore’da % 2.93’lük oranla en popüler 9. uygulama kategorisinde. Bu rakam düşük görünebilir ancak müzik, haber ve fotoğraf uygulamalarından daha üst sıralarda yer alması oldukça dikkat çekici. Tabii bahsi geçen uygulamaları indiren kişilerin kaçta kaçının aktif kullanıcı olduğu merak konusu. Basit bir benzetmeyle spor salonlarına üye olup gitmeyen eş dost sayısı bu kadar yüksekken, bu tür uygulamaları indirdikten sonra günlük rutinlerine dahil edenlerin sayısını kim bilebilir?

graf

Sağlık için giyilebilir/taşınabilir teknolojiler

CES 2016’da yapılan şovlar ve sunumlar, giyilebilir teknolojilerin günlük hayatımıza daha fazla dahil olacağının habercisiydi. Kullanıcıların tüketim alışkanlıklarına etki edeceğini düşündüğümüz veya ‘bu da nesi?’ dediğimiz giyilebilir teknolojilerden birkaçını listeledik.

Peanut

Farklı ihtiyaçlar için üretimiş bir tür akıllı sensor olan Peanut’ların vücut ısısını ölçen, günlük ne kadar su tükettiğinizi hesaplayan, hatta anahtarlarınızı kaybetmenizi önleyen birçok modeli mevcut. Renkli tasarımı ve 29 $’lık fiyatıyla bu bahar tüketicilerle buluşacak.

penaut

OMbra

OMsignal’in kadınlar için ürettiği OMbra fitness aktiviteleriniz boyunca ne kadar geliştiğinizi gözlemlemenize yardımcı olacak. 2016 baharında satışa sunulacak olan akıllı sütyen, gizli sensörleri ve aktivitelerle şekil değiştiren vücudunuza uyum sağlamasıyla dikkat çekiyor. 149 $ olacağı söylenen akıllı sütyenle ilgili daha fazla bilgi için şu videoya göz atabilirsiniz.

omg

Vert

Basketbol ve voleybol gibi sporlarla uğraşanlar için tasarlanan Vert, ne kadar yükseğe zıplayabildiğinizi ölçüyor. Spor giyimin önde gelen markalarından Zenzah ile işbirliği yapan firma, Vert2 ile akıllı çoraplar ve sensörleri fark edilmeyen sporcu giysileri üreteceğini duyurdu.

vert

Altra IQ

Koşuyorsanız kalp atışı ve katedilen mesafe gibi datalar sizin için yeterli olmayabilir. Altra IQ içerisinde bulunan çoklu sensörler sayesinde, temponuzu, ayağınızın yere ne kadar süre temas ettiği gibi detaylı bilgileri ölçümleyen bir ayakkabı. 2016 baharında 200 $ ödeyerek bu hafif ve akıllı ayakkabıya sahip olabilirsiniz.

iq

Misfit Swarovski Shine

Fitness takipçileri artık Jawbone ve Fitbit’le sınırlı değil. Swarovski Misfit’le buluşunca ortaya oldukça ‘parlak’ modeller çıktı. 249 $’a yüzme, koşu, bisiklet gibi birçok aktivitedeki performansınızı parıldayarak takip edebilir ve kalori hesabı yapabilirsiniz. Bileğinizde ya da kolye olarak kullanabileceğiniz 2 model mevcut.

li

LifeFuels Akıllı Şişe

Vitamin, protein tozları gibi besin takviyelerinizi ya da günlük sıvı ihtiyacınızı yaptığınız aktiviteye göre düzenlemenizi ve takip etmenizi sağlayan bu akıllı şişe CES 2016’da Yenilikçi Ürün Ödülü’nü aldı. İçerisine 5 farklı içecek koyabileceğiniz LifeFuels, iPhone’unuzla da uyumlu. Detaylı bilgi ve önsipariş için buraya tıklayın.

si

Nadi Akıllı Tayt

Minik titreşimlerle vücudunuzun doğru pozisyonda durmasını sağlayan Nadi taytları CES 2016’da ilgi çeken bir diğer üründü. Özellikle yoginileri hedefleyen şık ve kullanışlı taytlar, yoga pozlarında vücudunuzu doğru açılarda konumlamanıza yardımcı olacak.

pi

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply