Blog

Silikon Vadisi kendi ünlülerini yaratmaya devam ederken, Hollywood starları da farklı projelere yatırım yaparak seslerini Vadi’de duyuruyor.

Galalardan, konserlerden, kırmızı halı hazırlıklarından ve paparazzilerden kaçmaktan arta kalan zamanlarında teknolojiye yatırım yapmak birçok ünlünün yeni ilgi alanı. Şöhret, para ve yaratıcılığa sahip isimler artık teknolojik trendlere de yön veriyor.

Dr. Dre
Ünlü rapper ve yapımcı Dr. Dre; Patti Smith, U2 ve Lady Gaga gibi isimlerin yapımcısı olan Jimmy Iovine ile tanıştığına oldukça memnun olmalı. (Eminem’in demo kasedini Dr. Dre’ye veren kişi Iovine) İkilinin Beats markasını yaratma hikayeleri oldukça sıradışı. Iovine kumsalda karşılaştığı Dr. Dre’ye “Dostum senin işin sneaker yapmak olmamalı, sen kulaklık satmalısın” diyor ve bir sure sonra Dr. Dre’den “Ben beat yapıyorum, o zaman markamız da Beats olsun” cevabını alıyor. İyi ki de alıyor, zira 2014 yılındaki 620 milyon $’lık kazancıyla Dr Dre müzik tarihinde bir yıl içinde en çok kazanan müzisyen ünvanına sahip  oluyor.

dr de

Lady Gaga
Lady Gaga sahne şovlarına olduğu kadar teknolojik yeniliklere de açık olmasıyla biliniyor. Hayranlarını buluşturduğu bir platform olan Little Monsters dışında, Gaga 2011’de Backplane adında bir startup’a da yatırım yaptı. DIY bir sosyal platform olan Backplane zarar etmiş olacak ki kabuk değiştirdi ve bir benzer ilgilere sahip insanların buluştuğu Place.xyz’e dönüştü.

lady

Ashton Kutcher
Ashton Kutcher beyazperdede Steve Jobs’u canlandırmak dışında teknolojiyle de yakından ilgili. Kutcher; aralarında Spotify, Uber, Dwolla, Foursquare ve AirBnb gibi büyük firmaların da olduğu tam 52 teknoloji firmasına yatırım yaptı. Yakışıklı oyuncu aynı zamanda pazarlama ve PR organizasyonları düzenleyen Katalyst firmasının da sahibi.

lat

Kim Kardashian
Bu kez Kardashian’ın sansasyonel yaşamından değil geçen yıl 43 milyon dolar hasılat yapan bir oyundan bahsediyoruz. Kim Kardashian Hollywood oyuncuları, Kardashian’ın izinden giderek paparazzilerden kaçıyor ve galalara katılıyor.  Kardashian’ın tek yatırımı bu değil, aynı zamanda Shoedazzle ismli bir online moda platformunun da kurucusu.

kim

Tom Hanks
Oscarlı aktör dünyadaki son daktilo fabrikasının kapanışından çok etkilenmiş olacak ki kullanıcılara  daktiloda yazıyor hissiyatı veren bir uygulamaya adını koydu. Hanks’in kendi özel koleksiyonundaki 3 daktilodan esinlenerek tasarlanan Hanx Writer’ın şimdilik sadece Ipad versiyonu mevcut.

tom

Will.i.am
Yapımcı ve Black Eyed Peas’ın yerinde duramayan üyesi Will.i.am, 2014’te Puls isimli akıllı saatleri piyasaya sürdü. Puls’ı diğer saatlerden ayıran özelliği arama yapmak veya mesaj göndermek için ayrı bir aygıta bağlanmaya gerek duymaması, kısacası Puls bir akıllı saatten çok bilekteki bir telefon gibi çalışıyor. Will.i.am aynı zamanda Beats yatırımcılarından biri ve Intel ve Blackberry için danışmanlık yapıyor.

Leonardo Di Caprio
Caprio belki Oscar alamadı, belki Victoria’s Secret mankenleriyle mutluluğu yakalayamadı ancak tıpkı Instagram’a benzeyen bir fotoğraf/video paylaşım servisi Mobli’nin yatırımcısı oldu. Aynı zamanda yakın dostu Adam Levine ile bir yatak, evet yanlış duymadınız bir yatak şirketine yüklü miktarda yatırım yaptı.

Jared Letho
Yakışıklı aktör 40’a yakın teknoloji firmasının yatırımcısı. Zenefits, Wish ve Surf Air dışında, yatırım yaptığı ev otomasyon sistemleri şirketi Nest Google’ın ilgisini çekti ve 3.2 milyon dolara satıldı.

TUR

Will Ferrell
Beyazperdede güldürmeye alışık olan Will Ferrell, 2007 yılında bu başarısını dijital dünyaya da taşımaya karar verdi ve Emmy ödüllü komik video platform Funny or Die’ın kurucusu oldu.

Gwyneth Paltrow
Sağlıklı beslenmeye ve spora takıntı derecesinde önem veren Gwyneth Paltrow’un Goop isimli yaşam stili platformu; gerçeküstü detox önerileri ve dudak uçuklatan ürünleri öne çıkardığı alışveriş tüyolarıyla eleştiriliyor.

holw

Bono
Elevation Partner isimli yatırım şirketinin sahibi Bono; Facebook, Dropbox ve Yelp’e yatırım yaptı.

Kendi isimleriyle oyun çıkaran diğer ünlüler…
Katy Perry, Nicki Minaj, Kendall & Kylie Jenner, Demi Lovato, Britney Spears, Jason Statham, Wesley Snipes,  Shaquille O’Neal, Snoop Dogg, 50 Cent, Chuck Norris, Paris Hilton.

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply