fbpx

Blog

s
Instagram’ın artık sadece yemek paylaşımı yapanların ya da genç tüketicilerin kullandığı bir sosyal platform olmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Sosyal ağ denince ilk akla gelen isim hâlâ Facebook. Ancak pazarlamada görsel içeriğin öneminin kavranması Instagram’ın 2012-2014 arasında yetişkin kullanıcı sayısını ikiye katlaması gibi gerçekleri markaların göz ardı etmesi giderek zorlaşıyor. Amerika’daki yetişkin internet kullanıcılarının % 26’sının Instagram’ı kullanıyor olması da Instagram’da özellikle e-pazarlama alanında neler yapılabileceği konusunda ajansları harekete geçiriyor.

Facebook gemisinde bir kamara yerine kendi teknenize sahip olmak

Facebook büyük bir gemiye benziyor ve markaların gemide bulunan bir kamarayla kullanıcıların dikkatini çekmesi giderek zorlaşıyor. Gemideki müşteriler bir kamarada vakit geçirmek yerine gif havuzunda yüzerken şezlonglarına uzanıp haberlere göz atmak ve arkadaşlarının gemilerinde ne olup bittiğini görmek istiyor.

Facebook’ta haber kaynağı algoritmalarının değişimiyle markalar paylaştıkları postlarla takipçilerinin ancak % 6’sına ulaşabiliyorken bu rakam Instagram’da % 100’ü buluyor.

Günden güne geliştirilen özellikleriyle (video paylaşımı, stories uygulaması, serbest kadraj seçeneği, arama özelliğinde yapılan değişiklikler vs. ) Instagram, kullanıcılara ve markalara giderek daha geniş bir hareket alanı sağlıyor.

Türkiye’de kullanıcı eğilimleri

ht

HTC’nin Instagram Türkiye 2015 araştırması Türkiye’deki kullanıcı eğilimlerine ışık tutuyor. 250 bin post’un incelendiği araştırmadan ilgi çeken başlıklar şöyle:

-‘Aile ve arkadaşlar’ temalı içerikler % 32’lik oranla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada bulunan ‘yeme-içme’ kategorisi % 19’luk bir paya sahip.

-Yeme-içme başlıklı içeriklerin başında % 27’lik bir oranla ‘kahve’ geliyor. İkinci sırada ise, bir aylık bir dönemi kapsamasına rağmen, ‘iftar’ konulu paylaşımlar yer alıyor. ‘Çay’ ise % 12’lik bir oranla 3. sırada yer alıyor.

-En çok beğeni alanı içeriklere bakıldığında; % 22’lik bir oranla ‘alıntılar’ ilk sırada. ‘Alıntılar’ı, ‘selamlaşma’ ve ‘spor’ konulu içerikler takip ediyor.

-Video paylaşımlarında konulara bakıldığında % 23’lük bir oranla ‘evcil hayvanlar’ ilk sırada yer alıyor. % 18’le spor konulu videolar ise ikinci sırada yer alıyor.

-Paylaşımlarda bölgelere bakıldığında, Türkiye’nin batısında ‘gezi-tatil’ ve ‘yeme-içme’ kategorilerinde paylaşım oranı daha yüksek. Doğuda ise ‘aile ve arkadaş’ konulu paylaşımlar ağır basıyor.

Instragram’ın en iyi marka konumlandırmaları

Markaların Instagram’daki paylaşım sayıları giderek artıyor. Geçen sene markalar Instagram’da haftalık ortalama 9.3 paylaşım yaptı. Bu rakam bir yıl önce 7.5 civarındaydı.

Globalde Instagram’ı en etkili biçimde kullanan markalardan bazıları şunlar:

National Geographic

1888’de kurulan bir markaysanız, inanılmaz bir görsel arşiviniz varsa ve dünyanın en iyi fotoğrafçıları sizinle çalışmak için sıraya girdiyse 42.9 milyon takipçi sayısına ulaşmayı sizin markanız da başarabilir.
FullSizeRender (3)

FullSizeRender (2)
Nike

Nike ayakkabı ve tayt satmanın çok çok ötesinde bir marka, ‘Just do it’ sloganıyla çoğu markanın hayal bile edemeceği bir yerde ve Instagram’da 35 milyon takipçiye sahip. #MakeItCount, #NeverNotRunning, gibi hashtagleri ve ilgi çekici Instagram kampanyaları ile kullanıcılara, sahip olma hissiyatına ek olarak ilham da veriyor.
nikw

nike

Oreo

İngilizce sözlüklerde bile yerini almış, dünyanın en çok satan bisküvisi olan Oreo, Twitter da dahil tüm sosyal medya mecralarını oldukça başarılı şekilde kullanıyor. Love mark deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan Oreo, Instagram’da dikkat çeken renk skalası, mizahı oldukça dozunda kullanan postları ve gündemi yakından takip eden paylaşımları ile 1.3 milyon takipçi sayısına ulaştı.
oreo

oreo

GoPro

Satışları geçen yıla göre düşüşte olsa da GoPro 8 milyon takipçi sayısı ile Instagram’ın dikkat çeken hesaplarından birine sahip. Kullanıcı tarafından üretilen içerikleri öne çıkararak hem bolca beğenilen paylaşımlara imza atıyor hem de GoPro ile elde edebileceğiniz sonuçlar hakkında tüketicilere fikir veriyor.

gop

gopr

Starbucks

Kullanıcı tarafından üretilen içerikleri paylaşan, hashtagleri ustaca kullanan Starbucks, tıpkı Nike gibi, paylaşımlarıyla ürünü değil ürünle bağlantılı yaşam tarzını ön plana çıkarıyor. 7.5 milyon takipçiye sahip olan marka Twitter ve Facebook konusunda da best practice sayılabilecek kampanyalara imza atıyor.
oreo

oreo

Gucci

Herkes bir Gucci çantaya sahip olamayabilir ancak Gucci Instagram’daki başarılı stratejisiyle 7.1 milyon takipçiye sahip olabilir. 9.45 milyar dolarlık marka değeri olan İtalyan devi, ünlü sanat eserleri üzerinde oynama yaparak ya da karikatüristlerle çalışarak ilginç paylaşımlara imza atıyor.
oreo

oreo

Kaydet

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply