fbpx

Blog

İnternet nedir?

İnternet, dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. Bu işin teorik kısmı. 2015 yılı sonunda dünya üzerinde İnternet erişimi olan insan sayısı 3.2 milyar. Geriye kalan 4.1 milyar ise henüz İnternet ile tanışmadı. İnternet ile insanlar “bilgi”ye eskiye nazaran çok daha kolay ulaşır oldu. Öyle ki hiçbir bilgiye sahip olunmayan herhangi bir konu hakkında bile 15 dakika içinde “benim” diyen uzmanlara taş çıkartacak kadar kendilerinden ve bildiklerinden emin olan yeni bir insan türü çıktı ortaya. Görülen uydurma bir fotoğrafı doğrulama gereği duymadan inanan, okudukları yazıyı sorgulamadan gerçek sanan insanlar… 7’den, 77’ye -mecazi anlamda değil- herkesin bir yandan sosyalleşmesini sağlayan bir yandan da asosyalliğe iten bir mecra oldu. Her türlü ihtiyaç İnternet üzerinden karşılanır oldu çünkü. İnternet üzerinden alışveriş ile yeni ve büyük bir ticaret kolu açıldı. Bu işin pratik kısmı. Giren pişman girmeyen bin pişman… Modern çağın hem ilacı hem de hastalığıdır İnternet. Bu da işin acı kısmı.

Jargon nedir?

Jargon, fikri, mesleki vb. ortaklık gösteren kişilerin kullandığı ortak ağız olarak tanımlanır. Jargon, belli bir etkinlik, meslek veya grupla ilişkili olarak tanımlanmış bir terminolojidir. Jargon, bazı meslek gruplarında, grubun üyelerini o gruba ait olmayanlardan ayırt etmek için kullanılır. Konuya aşina olmayanlar jargonu yanlış kullanmaları ile kendilerini ele verirler. Jargon için özel dil diyebiliriz. Çocukken kullanılan kuşdili gibi.

118081-12180

İnternet jargonu nedir?

İnternet dünyasında yaygın olarak konuşulan ve bilinen konular, kelimeler, kısaltmalar, kalıplar ve videoların hepsini İnternet jargonu tanımına dahil edebiliriz. İnternet’ten uzak insanların, internet jargonları ile olan mesafesi; Afrika ve Çin arasındaki mesafeden daha uzaktır. O kadar uzaktır ki konuştuğunuz anda yüzünüze dünyanın en masum, en boş bakışını atabilirler. Nadiren bilinenler konular da vardır, onlar da kaideyi bozmazlar.

İnternet Jargonları Random List

Spoiler vermek & Spoiler yemek: Spoiler, bir eserin (kitap, film) konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu. Bu bilgiyi verene spoiler veren, bu bilgiye maruz kalana ise spoiler yiyen denir.

Örnek verecek olursak:

– Bu bölümde Joffrey piçi öldü panpa!

– Spoiler verme oç.

joffrey

Şukela: Ekşi sözlükte bir entry beğenildiğinde basılan yüceltme butonu. Facebook’taki “beğen” butonunun muadilidir.

Entry: Ekşi sözlükte yazılan her maddeye entry denilir. Ekşi sözlük halkı açılan her başlığa da entry der.

Olm: Genelde genç neslin kanka, oğlum ya da kızım yerine kullandıkları yeni kısaltma. İlk kim söyledi bilinmiyor, sonra nasıl yayıldı buna dair de en ufak bir bilgi yok.

Random: Matematiksel olarak karmaşık formüllerle simüle edilmeye çalışılan ama kavramsal olarak gerçekte var olmayan şey. İlk olarak Winamp’ta devamında Youtube ve benzeri sitelerde çalınan şarkıları karışık olarak çalınması sağlayan random butonu, zamanla gülmeye evrildi. Bkz. Bir alt madde

e343ad4e-366d-4540-9ccc-0348cd75d354

asdfasfdasdf / eheusuheeh / sdlfksdfksdlfkjlk: İlk anda baktığınızda pek bir şey anlaşılmıyor. Sonra dikkatlice baktığınızda da bir şey anlaşılmıyor. Bir kedinin klavyenin üstünde yürümesi ya da 2 yaşındaki bebeğin klavyeye gelişigüzel basmasıyla oluşacak bu düzensiz ve anlamsız harfler internet dünyasında random gülmeye tekabül ediyor.

LoL: LoL “Laugh Out Loud” bütünlemesinin baş harflerinden oluşan, genellikle internet ortamında yabancılar tarafından ortaya çıkan ve kullanılan bir kahkaha nidasıdır. Şu sıra sosyal medyada iğneliyici bir sözün sonuna koymak pek moda. Yabancı özentiliği başa bela LoL

Repeat: Melankoliklerin ve alkoliklerin kullandıkları en işlek buton. Herhangi bir şarkıda takılıp kalanlar için icat edilmiş. 25 saat boyunca aynı şarkıyı dinlemeye yarar: “Seni kimler aldı, kimler öpüyor seniiiiii”

Şiyir: Şiirin internetteki kullanım şekli. Okurken şiir, duyarken şiir ama nasıl olduysa yazarken şiyir olmuş. Kim yaptı bilinmiyor.

Lost çok bozdu: Bilmem kaç milyon dolarlık diziye getirilen harikulâde eleştiri. Büyüyünce ben de böyle olacağım. Şu filmin sonu kötü bitmiş, şu kitap çok vasat diyeceğim. Korkusuzca, insafsızca, izansızca.

Filiz sevişelimmi? Filiz T., Facebook’ta bütün dünyaya Türk milletinin gücünü göstermek ister. Ve Türk Bayrağı sayfasının altına “nerde turk gencleri butun dunyyaya kapak olsun buu turkun gucunuu” yazar. Bu yoruma ve isteğe kayıtsız kalamayan Türk genci Hüseyin K. uzun yıllar unutulmayacak şu efsane yorumu yazar: “filiz sevişelimmi”

filiz-sevişelimmi_1537 (1)

Stalk(er): Eski sevgilileri, çok eski sevgilileri, yeni sevgili adaylarını, hoşlanılan ama açılması pek mümkün olmayan kişileri sosyal medya üzerinden takip eden yılmaz emekçilere stalker denir. Yaptıkları işe ise stalk denir. Yaptıkları iş ciddi bir mesai ve manyaklık gerektirir. Instagram’da hangi karşı cinsin fotoğrafını beğendi, Whatsapp’ta en son ne zaman online oldu, Facebook’ta kimlerde iletişim halinde, hangi ara nerelerde check-in yaptığına kadar ne kadar bilgi varsa devlet sırrı gibi gizli kapaklı  ve azılı düşman kadar sinsice takip edilir.

Panpa: Kankanın İnternetçesi.

Like: Türkçe beğenmek anlamına gelen like, Facebook’ta paylaşılan herhangi bir paylaşım için yorum yapmaya üşenenler için geliştirilmiş bir butondur. Dokunmatik ekrandan sonra stalk yapılırken yanlışlıkla basıldığı için hayli sayıda insanı mutsuz etmiştir.

Kişisel İleti: MSN kullanıcılarının rumuzlarının hemen altında yer alan bölüme yazdıkları özlü sözler.  Sözlükler yaran msn iletileri adı altında başlıklar mevcuttur. (Yazma duşta yazamaaa :@ :@, Ağaç dikmeye gittim gelecem) 

Durum Güncellemesi: Bir önceki maddenin geliştirilmiş ve genişletilmiş facebook versiyonu. Zamanla iletiler yerini en iyi, en duyarlı, vatanını milletini en çok seven insanların manifestolarına ev sahipliği yapmıştır.

Follow / Followers / Following: Bu kavramlar birçok insan için Twitter ile hayatımıza girmiştir. Follow, İngilizce takip etmek demektir. Follower, takip eden demektir. Sona gelen S takısı ise kelimeyi çoğul yapar ve takipçiler olarak son halini alır.  Bir de following var, bu da takip ediliyor anlamında kullanılmaktadır. Kısaca Twitter’da takip ettiğiniz kişilere following, sizi takip edenlere ise followers denir.

#FF Vermek: Twitter jargonunda #FF (FollowFriday) kullanıcıların etkileşimi artırmak kullandıkları, ilk olarak Amerika’da ortaya çıkan bir akımdır. Cuma günleri yapılır. Kullanıcılar; beğendikleri kullanıcı ya da kullanıcıları takip etmesi için öneride bulunan tweet atarlar.

Block+Spam: Genellikle Twitter kullanıcılarının kullandığı bir tabirdir. Hoşlanmadıkları, görmek istemedikleri kişileri kendilerine ulaşmalarını engellemek için kullanırlar. Ve bu işlemi yaptıklarını Block+Spam diyerek dosta düşmana ilân ederler.

Caps: İnternet platformlarında kullanılan, fotoroman-karikatür karışımı olarak biçimlenen, görsele uygun alt yazı yazıldığı eğlenceli mi eğlenceli yeni bir resim türüdür. Caps var mı kanka?

6-dil

Adam haklı beyler dağılın: İnci Sözlük kullanıcılarının hayatımıza kattığı, yeni halk hareketi olarak lanse ettikleri varoluş ve farkındalık uyandırma eylemi. Her şeyde olduğu gibi yerli yersiz kullanıldığı için bıktırdı ama her şeyde olduğu gibi zamanla azaldı. Şeyler böyledir dostlarım; yerli yersiz hunharca kullanılır sonra da tükenir.

2iqn6o3

Gif: Oldukça eski bir resim formatı olan GIF (Graphics Interchange Format) Grafik Değiştirme Biçimi’dir. Günümüzde Gif dosyaları daha çok küçük animasyonlarda kullanılır. Bazı konularda insanın imdadına yetişir ve her şeyi söylemesine olanak tanır.

Tgif: Açılımı Thank God It’s Friday’dir. Tanrıya teşekkür ve minnet anlamındadır. Haftanın 5 günü çalışan insanların cuma günlerine duydukları sevgiyi anlatır. Alkolün, uykunun, tatilin, tembelliğin habercisidir.

Congrats: Congratulations’ın (Tebrikler) internette kullanılan kısalmış hali. Genellikle Linkedin ağında kullanılan kelime. Arkadaş ağlarındaki kullanıcıların yeni bir işe girdiklerinde ya da ünvanları değiştiğinde kullanılıyor.

Herkez: “Herkes”in, İnternet’te yazılış biçimi. Bazı zamanlar bu kadar kişinin yanılıyor olamaz diye düşünmüyor değiliz. Neyse… Herkesin herkezi kendine.

Eylence: “Eğlence”nin, İnternet’te yazılış biçimi. Eylem ile karışıyor olabilir diyeceğiz de, bu bariz aldatmaya girer.

Beyendim: “Beğendim”in İnternet’te yazılış biçimi. Neden böyle oluyor bilmiyoruz. Belki de halkımız yumuşak g harfini (ğ) literatürden ilelebet silmek istiyor.

Beyin bedava: Jöleli saçlarıyla KPSS sınavı sonrası röportajda kullanıldıktan sonra İnternet dünyasında çığ gibi büyüyen jargonlardan. Diyalog şu şekilde gelişiyor:

+ Nasıldı sınavınız?
– On numara, evet.
+ Kolaydı yani?
– Tabii ya, çalıştım. Gerekeni yaptım. Baktım. Evde baktım sadece. Attım hafızaya. Beyin bedava, (işaret parmağıyla jöleli kafasını gösteriyor) bedava ya. Taşıyorum, niye hamallık yapayım? Baktım. Karşıma çıktı, hepsini yaptım. Bu kadar.
+ Geçmiş olsun.
– Teşekkür ederim.

Bedava beyin almak için:

Artist ne arar la bazarda? Muhabir tarafından kendisine sorulan “Oto pazarında artış var mı” sorusunu “Oto pazarında Artist var mı?” diye algılayan amcamızın, harikulade tepkisiyle ortaya çıkan jargon.

Bazardaki artisleri izlemek için:

Eyyorlamam bu kadar: Sokak röportajı yapıldığı sırada röportaj veren yaşını almış amcayı tabir-i caizse ekarte eden abimiz, önce mikrofonu göstererek “Bu ne oluyor” diyor ve aldığı cevaptan ona sorulan soruyu kısa sürede cevaplayarak adeta ülkemizin ve hattâ dünyanın temel sorunlarını çözecek açıklamaları yapıyor ve sonunda eyyorlamam bu kadar diyerek noktayı koyuyor.

Eyyorlamak için:

Author: Ergün Diken

Leave a Reply