Blog

“Internet karnını mı doyuruyor?” sorusunu soran ebeveynlerinize mutlaka okutmanız gereken bir yazı bu yazı. Okutun ki “Elin çocuğu ne kadar akıllı, nasıl da zengin olmuş. Sen hâlâ boş boş internette çet çut yap!” desinler size. Bu hayat böyledir, ne yaparsanız yapın her şekilde tokat yersiniz. Yemediğiniz de olur gerçi. Bilemedik. İyisi mi siz -bu dahil- genel geçer doğrulara, ucu açık yorumlara inanmayın.

Zenginin parasının, züğürdün elini yorduğu şu günde, Internet aleminin en zengin 10 kişisini sizinle paylaşmaktan ötürü acayip derecede üzgünüz. O kadar üzgünüz ki bu yazıyı yazan arkadaşımız şu an ofis balkonundan Fındıklı’da çalışan beyaz yakalılara balkon konuşması yapıyor. Konu şu: Neden beyaz yaka beyaz yakalılar?

1. Larry Page 

Zamane sihirli değneği, bilgiye hızlı ve kolay yoldan erişme aracı olan arama motoru Google’ın kurucularından Larry Page’in serveti 17.5 milyar dolar. Arayan mevlasını da bulur belasını da, Larry parayı bulmuş. Helali hoş olsun, ne diyelim?

1. Larry Page

2. Sergey Brin

Larry Page için söylediklerimiz Sergey Brin için de geçerli. Google kurucularından olan Sergey’in de serveti 17.5 milyar dolar. Görüldüğü üzre parayı eşit bölüşmüşler, birbirlerini dolandırmamışlar. İş ahlâkı herkese lazım. Hayatında en az 1 kere olmak üzere dostlarından/iş ortaklarından zokayı yiyenler olarak sizlerle iftihar ediyoruz Larry ve Sergey!

2. Sergey Brin

3. Jeff Bezos

Amazon denince akla ilk önce ya Amazon Nehri ya da kadın savaşçı gelirdi amafakat Jeff Bezos dünyanın en büyük sanal alışveriş sitelerinden biri olan Amazon’u kurarak bu ezberleri bozdu. Sadece bu değil, insanların alışveriş alışkanlığını da külliyen değiştirdi. “Internet’ten alışveriş mi yapılır?” diyenlerin kredi kartı ekstreleri boylarını aştığı şu günlerde Jeff Bezos’un ise serveti 12.3 milyar dolara ulaştı. Hayırlı işler, bol alışverişler Jeff!

3. Jeff Bezos

4. Eric Schmidt

Aramalar, sonuçlar, efendime söyleyeyim “bunu mu demek istediniz”ler ve çok daha fazlasını sunan Google’ın CEO’su olan Eric Shcmidt’in serveti ise 6.3 milyar dolar. “Bu dünyada CEO olmaktan daha güzel şey, Google’ın CEO’su olmaktır.” demiş Eric Shcmidt. Demediyse de biz demiş olalım.

4. Eric Schmidt

5. Masayoshi Son

Masayoshi Son, Japon internet ve telekom şirketi olan SoftBank’ın en tepesindeki isim. Son’ın serveti ise 5.9 milyar dolar. İzmir kökenli olan Son; Japonya nüfusunun ekmeğini üzerine Erzincan balı ve Afyon kaymağı sürerek yiyor; paraya para değil, çiğdem diyor.

Masayoshi Son

6. Pierre Omidyar

Ebay, M.S. 1995 yılında, elinde “Satıyorum, satıyoruuum, saaatttım” diyenlere tepki olarak, Pierre Omidyar tarafından kuruldu ve dünyanın en büyük açık artırma sitesi oldu. Ebay’in kurucusu Pierre Omidyar’ın serveti 5.2 milyar dolar. İnsan satar da bu kadar satar mı be kardeşim? Ayıptır.

6. Pierre Omidyar

7. Hiroshi Mikitani

Hiroshi Mikitani, Japonya’nın önde gelen alışveriş sitelerinden Ichiba’nın tepesindeki isim. Siz de artık Ichiba sitesini ve Hiroshi Mikitani’yi duyan şanslı azınlıktan birisisiniz. Ortamlarda, ‘Ichiba diye bir site var, o sitenin sahibi kim dersiniz? Hiroshi Mikitani ya bizim Hiroshi Mikitani. Serveti de 4.8 milyar dolar.’ dersiniz. Bilgi, en güçlü şeydir. Bu bilgi ne işinize yarayacak inanın bilmiyoruz.

7. Hiroshi Mikitani

8. Charles Schwab

Schwab Corporation’ın kurucusu olan ve online yatırımlarıyla büyük bir çıkış yapan Charles Schwab’ın serveti 4.7 milyar dolar. Anladık ki yenilikçi ve yatırımcı beyin her şartta zengin oluyor; ister sanal olsun ister gerçek netice hiç ama hiç değişmiyor. Bkz. Charles Scwab ve yatırımları!

8. Charles Schwab

9. Mark Zuckerberg

“Durum güncellemesi, beğen, yorum yap, paylaş, Candy Crush oyna, Mark Zuckerberg’i seven 1 milyar insan bulabilirim, bunu görenler çoktan beğendi, anlayanaaaa, oyun isteği göndermeyiiiin” gibi gerekli gereksiz birçok kalıbı hayatımızın tam merkezine koyan Facebook, 2004 yılında Zuckerberg tarafından kuruldu. Babanızın dayısının bile tanıdığı bu haşarı delikanlının serveti sadece 4 milyar dolarcık. “Zuckerberg Kasa hesabını 4 milyar dolar olarak güncelledi.” Sakın Beğenme / Yorum Yapma / Paylaşma! Yazmaaaa siniri bozuk yazmaaaa!

9. Mark Zuckerberg

10. Ma Huateng

1,357 milyar nüfuslu Çin’in en popüler sohbet servisi Tencent’i yöneten Huateng’in serveti 3.6 milyar dolar. Kişi başı 2 dolar olsa diye bir hesaba girecektik ama sonra vazgeçtik. İnsan sohbet için neden 2 dolar versin ki hem? (102 doları gözünü kırpmadan verdi) İnsan milyar dolarlardan bahsedince haliyle halet-i ruhiyesi gel gitlere pek müsait oluyor. Sence de öyle değil mi ha sevgili Ma Huteng?

10. Ma Huateng

Size bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber; sakız gibi uzayıp gidebilecek ve moralimizi bozmaya devam edecek olan, “Bunlar bu kadar parayı ne yapıyorlar?” sorusunu sorduran bu listeyi sonlandırıyoruz. Kötü haber; bu listenin bir de Türkiye olanını yapacağız. O zamana kadar “Küresel Sermaye neden hep erkekleri zengin ediyor?” sorusunu sorarak olayı başka yerlere çekerek aranızdan ayrılıyoruz. Hakikaten, neden hep erkekler?

Author: Sosyal Keçi

One Comment

  1. Pingback: Yerli Internet Zenginleri Top 7 -

Leave a Reply