fbpx

Blog

Seçeneklerin ve bu duruma paralel olarak rekabetin de günden güne arttığı dijital dünyada ihtiyacımıza en uygun uygulamayı bulmak için ayrı bir uygulama kullanacak duruma geldik. (Desktop versiyonu yapıldı bile!)

Statista’nın raporuna göre App Store’da 1.5 milyon uygulama bulunurken, Google Play Store’da bu rakam 1.6 milyonu aşıyor.

app

Hazır yıl sonu kapıdayken hem özel hem de iş hayatımızda kullanmaktan keyif aldığımız uygulamaları ve eklentileri listeliyoruz.

Zaman Yönetimi

Strict Workflow: Pomodore tekniğini kullanan bir konsantrasyon artırma eklentisi. Pomodore’u daha önce duymadıysanız hemen özetleyelim; teknik, kısa süreli çalışma zamanını takip eden minik molalardan (Çalıştığınız her 25 dk için 5 dk mola) oluşuyor. Strict Workflow çalıştığınız sürelerde zaman yönetimini sizin için yapıyor. Ayrıca bu süre boyunca dikkatinizi dağıtan internet sitelerini “black list” yaparak engelleyebiliyorsunuz. Diyelim ki bu süre zarfında yasakladığınız sitelerden birisine girmek istediniz, o anda size uyarı geliyor; işinizin başına dönün!

Mac OS X kullanıcıları ise dikkat dağıtan siteleri engellemek için benzer bir uygulama olan Self Control’ü deneyebilirler.

app ek

 

Sosyal medya yönetimi

NutshellMail; sosyal medya hesaplarınızdaki bildirim, mesaj ve yeni takipçi gibi hareketleri günlük olarak e-postanıza gönderiyor. Böylelikle sadece sizinle ilgili haberlere ulaşıyor ve istemediğiniz sürece Facebook haber kaynağınızdaki komik gif’lerle zaman kaybetmiyorsunuz. Nutshell şimdilik Facebook, Twitter, Foursquare ve Yelp servisleri için kullanabiliyor.

Sprout Social tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir platform üzerinden yönetmenize olanak sağlıyor. Facebook, Twitter, Google+, ve LinkedIn’de istediğiniz zaman istediğiniz postu yayınlamak, aylık aktivitelerinizi görsellerle birlikte gün gün listelemek gibi birçok özelliği bulunan Sprout Social’ı, Android, iOS ve web üzerinden kullanabilirsiniz. Denemek isterseniz ilk ay ücretsiz.

Proje yönetimi

Evernote her cihazda kolayca kullanımı ve anında senkronize olma özelliğiyle 2007’den bu yana popülaritesini koruyan bir uygulama. İlk aşamada not alma amaçlı tasarlanan Evernote, yıllar içinde geliştirilerek kullanışlı bir proje yönetimi uygulamasına dönüştü. Basic versiyonu ücretsiz olan Evernote’un; Plus, Premium ve Business gibi ücretli seçenekleri de bulunuyor.

Asana sade tasarımı ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Dilerseniz farklı ihtiyaçlarınız için yapacağınız entegrasyonlarla uygulamayı zenginleştirebilirsiniz. Asana 15 kişiye kadar ücretsiz kullanım seçeneğiyle takımların birlikte çalışmasına da fırsat tanıyor.

evernote

Güvenlik

 1Password tüm şifrelerinizi ve güvenliğe ihtiyaç duyduğunuz bilgilerinizi sizin için saklıyor. Desktop, telefon ve Apple Watch ile uyumlu olan uygulama kullanışlı arayüzüyle kolay kullanım imkanı sunuyor.

Listeleme

Uygulama mağazalarında birçok “to do list” uygulaması var ancak bizim favorimiz Microsoft’un Wunderlist uygulaması. Tatil planı yapmak, market alışveriş listesini sevgilinizle paylaşmak ya da aynı anda farklı iş projelerinizi planlamanıza yardımcı oluyor.

micr

Tarayıcı

Scanner Pro iPhone’unuzu kullanışlı bir tarayıcıya dönüştürüyor. İstediğiniz belgeyi temiz ve düzenlenebilir PDF’lere çevirmek, paylaşmak ve anında Dropbox’ınıza atmanıza olanak sağlayan bu uygulama için 2.99 $ ödemeniz gerekiyor. (Google Drive‘da tarama özelliği sunuyor; iOS ve Android uyumlu. 15 GB saklama alanıyla birlikte)

Eğitim

Khan Academy ‘herkes için her yerde birinci sınıf eğitim’ sloganıyla yola çıkarak Matematik, Ekonomi, Tarih gibi birçok konuda 10.000 videoya ücretsiz erişim sağlıyor. El yazısı tanıma gibi özellikleri de bulunan uygulama; MIT, NASA ve The Museum of Modern Art gibi kurumlarla da işbirliği içinde.

khan

Seyahat

Birbirinin kopyası olan otellerden sıkıldınız mı? Bir sonraki seyahatinizi masallardakine benzeyen bir şatoda, filmlerden kalma bir çiftlikte ya da şirin bir çatı katında geçirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise; düşük fiyatlı konaklama sağlayan Airbnb’nin uygulamasını telefonunuza indirerek bunu sağlayabilirsiniz. Web versiyonu da en az uygulama kadar kullanışlı. 

airbnb-rome

Konuşma pratiği

Yeni bir dil öğrenirken konuşma pratiği yapmak şart ama bunu nerede ve nasıl yapabiliriz? Tandem dünyanın dört bir yanından dil öğrenenleri ada dili aynı dil olanlarla buluşturuyor. Üstelik konuşmaya başlamadan karşınızdakinin ilgi alanlarını ve konuşmak istediği konuları görebiliyorsunuz. Eurovision sonuçları hakkında İtalyanca bir sohbete ya da Game of Thrones‘un son bölümünü İspanyolca tartışmaya ne dersiniz?

tandem

 

 

 

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply