Blog

İçerik pazarlamaları için hınzır tahminler!  

1. Gittikçe daha çok marka tam zamanlı editör çalıştıracak ve onlara her ne kadar absürt olsa da “küresel kitle stratejistleri” gibi kerameti kendinden menkul isimler verecekler.

2. Markaların aşırı iddialı olanlarından birkaçı viral haberler patlatmaya çalışacak, kuvvetle muhtemel başarısızlıkla sonlanacak olan bu projeleri izlemek pek eğlenceli olacak. Fakat söz konusu alan Leb-i Derya misali uçsuz bucaksız olduğundan az da olsa iyi iş çıkarmayı becerebilen birilerini görmek de hayli ilginç olacak.

3. Markalar dikkatlerini büyük oranda Z Jenerasyonu’na yöneltecek. ABD nüfusunun yaklaşık dörtte birine tekabül eden bu jenerasyona mutlaka doğru şekilde yaklaşmaları gerekecek. Çünkü bu çocukların, milenyum jenerasyonundan farklı alışkanlıkları yüzünden ‘kötü’ bir şöhretleri var. Şöhretlerinin sebebi sürekli beş (dizüstü bilgisayar, TV, iPad, akıllı telefon, masaüstü) cihazla haşır neşir olmaları.

4. Daha fazla sayıda marka, videoya yatırım yapacak ancak yalnızca bir kaçı bunu doğru şekilde uygulayacak. Çok fazla para harcamalarına karşılık hiçbir şey alamayacaklar. Ve bu kötü sonuç netice sonrası videoya yaklaşımları giderek azalacak. 2016 itibariyle “Video neden içerik pazarlaması için kötü bir kumardır?” gibi makalelerle karşılaşacak ve sinsi sinsi gülerek okuyacağız.

5. Markalar, içerik pazarlamanın sadece kelime oyunlarıyla ilgi çekici hale gelen hikayeler anlatmak olmadığını fark edecekler. Bir anlatıyı ilerletmek ve dikkat çekici hale getirmek için güçlü görseller ve multimedya kullanmanın gerekliliğinin farkına varacaklar.

6. Markalar, sahne arkasındaki firmalar hakkında güçlü ve samimi hikayeler anlatmak adına Instagram hesaplarına yönelecekler. Kullandıkları görseller bize dünyanın ne denli muhteşem ve büyük bir yer olduğunu hatırlatan birçok harikulade manzaradan oluşacak.

7. Markaların bünyelerinde açılan “medya şirketleri” patlamasını izlemeye devam edeceğiz. Noel itibariyle bu, içerik pazarlamacıları için yepyeni bir aksesuar, yani dijital çağın Puka kolyesi olacak. Markalar bu süreçte editoryal bağımsızlığı deneyecekler. Bunlardan yalnızca biri ya da ikisi hakkını verebilecek.

8. Şirketler, kaliteli içeriğin aslında katı mali ölçümlerinin çok çok ötesinde ve ne kadar değerli olduğunu anlayacak ve bu konuda eskisinden daha fazla ilgili hale gelecekler. İçerik pazarlamacılar, reklamcılık sektöründeki meslektaşlarının etki ölçmek adına kullandığı benzer pek çok marka ölçümleme metriklerine yönelmeye başlayacaklar.

9. Markalar, 2015 içerik bütçelerinden geriye kalanı infografik ve video gibi premium içerik üzerine harcamak için emek harcayacaklar. 2016 bütçe sunumlarını hazırlarken, bu içeriğin değerini belirlerken ve hesaplarken kendilerini baskı altında hissedecekler.

10. Daha önce de söylemiştim, ama tekrar söyleme gereği hissediyorum: Allah rahmet eylesin şimdiden, Vanity Metrics ölecek! Artık paylaşım sayısı twit, sayfa görüntülenme sayısı gibi kalori ölçümleri yok.

11. İçerik pazarlama teknolojisinin herhangi bir türünü satan herkes kendisine yapışacak yeni bir kısaltma edinmeyi deneyecek. CMO’lar, CMP’ler, CMM’ler, CCP’ler ve POS’un diğer eş anlamlıları için sahalarda çok mücadele edecekler.

12. İçerik Pazarlamacı Lumascape tepetaklak olacak ve bizler, bu atraksiyonu yayıncılar, platformlar ve networklar olarak değil tüketici gözü ile gözlemleyeceğiz. İçerik yöneticisi; farkındalık, dikkat, tercih, satın alma, sadakat ve müdafaa kavramlarını güçlendirmede uzmanlaşan kişiler içerik liderleri olacak.

13. İçerik pazarlama girişimleri daha fazla teknoloji entegrasyonları ve birden fazla ekip arasında entegrasyon içerir hale geldikçe bir değişim yaşayacağız.

14. Markalar başından itibaren formalize, özelleştirilmiş içerik pazarlama programları talep edecektir. Terzi işi (-yani- ısmarlama) içerik hackleri teknoloji ortağı aramak, strateji, reklamlar, dağıtım fırsatları ve diğer bölük pörçük öğelerden oluşan mevcut zahmetli modelin yerini alacak. Norm, güzelce ve hoş bir şekilde paketlenmiş daha önce denenmiş ve rüştünü ispatlamış içerik pazarlama programı olacaktır.

15. Pazarlamacılar geç de olsa yazılımın tek başına büyük bir farklılık yaratamayacağını fark edecek. Yaratıcı bir yetenek ve özlü bir strateji olmadan sonuca varamayacağı gerçeğiyle yüzleşecek. “Eşeğe altın semer de vursan, eşek yine eşektir” sözü geçerliliğini her zaman koruyacak.

16. Haber küratörlüğü uygulamaları ve uygulama özellikleri, yaklaşan 2016 seçimlerinin de etkisiyle piyasada daha fazla yer alacak. Bütün sosyal medya şirketleri, güncel içeriklerde başvurulacak kaynağın kendileri olması için büyük bir yarış içerisinde olacak. Bunun yolu da görünür olmaktan, yani mobilden geçiyor. Şimdiye kadar bu yarış Snapchat, Facebook, Flipboard ve Apple arasındaydı ve artık yeni bir yol bulmanın zamanı geldi.

17. Bir medya şirketi, kendi ana reklam işlerini ölçeklendirmesine yardımcı olmak ve kendi içerik pazarlaması bölümünü kurmak için bir içerik pazarlama şirketi satın alacak. Adeta içerikception!

18. Medya şirketleri iki alternatif gelir kaynağına bel bağlayacaktır”. İçerik pazarlama ajansları (ki bunlar markaların izleyici oluşturmalarına yardımcı olmak adına, dijital ajansların birçoğundan çok daha donanımlı olanlardır) ve SaaS şirketleri (BuzzFeed ve Vox’un kendi tescilli yazılım ürünlerini lisanslamaya başlamaları gibi) yenilikçi medya operasyonları) gibi. Tüm medya şirketlerinin SaaS şirketlerine ve tüm SaaS şirketlerinin de medya şirketlerine dönüşmekte olduğunu çok duyacağız.

19. Markaların büyük bir kısmı “hedef içerik”in hızla yeni reklamcılığa dönüştüğünü açıkça ortaya koyacaklar.

20. Marcomms, internal comms, medya, içerik vb. tümünü denetimlerinde tutmak isteyen hırslı tipler, kendilerini “Harberleşmenin Efendisi” olarak yeniden markalayacak.

21. Müthiş bir içeriğin neredeyse ortaya çıkmak üzere olduğu ama komite, uyum ya da diğer iç süreçler tarafından katledildiği an, işte o an ‘John Snow‘lanmak olarak bilinecek.

Author: Sosyal Keçi

Leave a Reply