fbpx

Blog

1997’de kurulan ve bir film kiralama platformuyken orjinal içerik üreten global bir şirkete dönüşen film ve dizi izleme platformu NetFlix artık Türkiye’de.

CES 2106 kapsamında, NetFlix’in kurucu ve CEO’su Reed Hastings Türkiye’nin içinde bulunduğu 130 ülkede hizmete başlayacaklarını müjdeledi. Şirket bu genişlemeden sonra toplam 190 ülkede hizmet veriyor olacak.

netf

Fiyatlar nasıl?

NetFlix Türkiye marketine Avrupa fiyatlarıyla giriş yaptı. Kullanıcılara 3 farklı paket seçeneği sunan platformda, seçeceğiniz paket izleyeceğiniz içerik sayısını etkilemiyor. Paketler arasındaki tek fark yayın kalitesi (HD/ultra HD) ve ürünü kullanacağınız ekran sayısı. Vakit kaybetmeden NetFlix dünyasına adım atmak isteyenler için ilk ay film ve dizi izleme keyfi ücretsiz.

Netflix abonelik paketleri ve fiyatları

Netflix abonelik paketleri ve fiyatları

Ne gerekiyor?

Netflix’i, online bir servis olması sayesinde, internet bağlantısı olan hemen hemen her aygıttan kullanabiliyorsunuz. Evde akıllı TV’niz, XBox One, XBox 360 veya PS3, PS4 konsollarınız varsa NetFlix keyfini büyük ekranda çıkarabilirsiniz. Ve tabii iOS, Android veya Windows Phone’dan uygulamayı indirebilirsiniz. Türkiye’deki mevcut internet altyapısı ve adil internet kullanım kotasıyla dizi ve filmlere ne kadar yüklenebileceğimiz ise merak konusu.

netff

Türkiye’de durum ne?

  • Uydu ve kablolu servis sağlayıcı fiyatlarına etki edebilir, rekabet kızışabilir.

  • Korsan video stream yapan platformlar telif dolayısıyla NetFlix yapımı olan Orange is the New Black veya House of Cards gibi dizileri listelerinden çıkaracaktır. Zira NetFlix telif konusunda oldukça hassas.

  • Türkiye’de mevcut torrent kullanıcıları düşünüldüğünde korsan ulaşılabilen içeriğe para ödeme mantığı ne kadar başarılı olacak hep birlikte göreceğiz. (Spotify gibi istisnaları düşünürsek NetFlix de doğru marka konumlandırma ve fiyat politikasıyla bunu başarabilir)

  • Netflix’te şu an için Türkçe bir abonelik sayfası yok, fiyatlar da Euro üzerinden. İçerik lokalizasyonu için acele edilmeli.

  • Kariyer sayfasına Türkiye seçeneği eklenmemiş; NetFlix’in Türkiye ekibinde kimlerin olacağı da merak konusu.

 

Peki ya Türkçe altyazı?

Şu an için Türkçe altyazı seçeneği sunan içerik sayısı oldukça kısıtlı. Ancak 3. parti eklenti ve yazılımlarla bu sorunu ortadan kaldırabiliyorsunuz. NetFlix’e Türkçe altyazı eklemek için Chrome eklentisi olan Super NetFlix’i kurmanız ve Subflix web sitesi üzerinden bulduğunuz altyazıyı senkronlamanız yeterli. Aradığınız altyazı Subflix’te yoksa adres belli: divxplanet!

NetFlix okyanusunda kaybolmamak için ne yapmalı?

Şu konuyu netleştirelim: Netflix’te çok fazla içerik var. Yoğun bir günün ardından yorgun argın eve gelip ayaklarınızı orta sehpaya uzattığınızda “acaba ne izlesem?” sıkıntısı (1. world problems) yaşamanızı tabii ki istemeyiz.

Neyse ki ‘internet of everything’de her derdin bir çözümü var, NetFlix’teki en güncel ‘best of’ listelerinden birkaçı aşağıda:

Collider: En iyi TV şovları

Refinery 29: Sizi tekrar TV bağımlısı yapacak TV şovları

High Snobiety: En iyi filmleri

Digital Trends: Ocak 2016 ile Netflix’te başlayanlar ve bitenler

Moviefone: Hemen izlemeniz gereken 20 film

Stuff: En iyi animeleri

Thrillist: En iyi korku filmleri

Vulture: En romantik komediler

Huffington Post: Türlerine göre en iyi belgeseller

Paste Magazine: En iyi bilimkurgu filmleri (2015)

Author: Aslı Alkan

Leave a Reply