fbpx

Blog

Sosyal medya, kabul etsek de etmesek de artık hayatımızın bir parçası değil, ta kendisi oldu. En azından internetle bir şekilde bağı olan, sonrasında akıllı cep telefonlarına sahip olan insanlar için böyle oldu.

Şartlar çok değişti, daha önceleri internette vakit geçirenler için asosyal diyenler asosyal dedikleri insanlara dönüştü. Şartlar o kadar değişti ki asosyallere, asosyal diyecek kimsecikler kalmadı. Sosyal hayatın içindeyken bile sosyal medyadan kopamamaya başladı. Öyle ki; sosyal medyaya malzeme bulabilmek için sosyalleşir oldu insanlar. Şaka bir yana, günümüzde insanların internet üzerinden sosyalleşmesi gayet normal.

Sosyal medyanın gücü yenilikçi düşünceleri ve beraberinde de yeni araçları getirdi. Bunlardan birisi de Türkiye’den çıktı; Scorp.

Sercan Işık ve İzzet Zakuto tarafından kurulan Scorp; okullarda büyüyen, kullanıcı yaş ortalaması 22 olan bir mobil uygulama. İzzet 1991, Sercan 1994 doğumlu. Öğrencilik hayatlarına devam ediyorlar. Scorp uygulamasını günde 100 bin kişinin üzerinde üye kullanıyor. İkinci tur yatırım arifesinde olan Scorp’un değerlemesi ise 10 milyon dolara dayanmış durumda.

Peki nedir bu Scorp?

Scorp; görüntülü ve sesli sözlüktür diyebiliriz. Sözlük derken aklınıza ekşi sözlük, uludağ sözlük, itü sözlük gelsin. Görüntü ve ses diyince ise Vine ya da Instagram gelsin. App Store ve Google Play‘den telefonlarınıza indirdiğiniz Scorp uygulamasıyla herhangi bir konuda -bu sizin açtığınız bir konu da olabilir, daha önce açılmış bir konu da- bilgi vermek amaçlı, kendinizi çekeceğiniz ve 15 saniyeyi geçmeyen videolara Scorp deniyor.

FullSizeRender (1)

Nasıl video ekleniyor?

Daha önce çektiğiniz videoları Scorp’a ekleyemiyorsunuz, en azından şimdilik bu mümkün değil. Uygulamanın içinde “Add Video” bölümünü açtıktan sonra alttaki kare butonuna basılı tutarak video kaydını tamamlayabilirsiniz. Vine’daki gibi atlatarak video kaydı yapabilirsiniz.

Scorp’ta neler konuşuluyor?

Gündeme dair konuların, belirli bir başlık altında üyeler tarafından görüntülü ve sesli olarak paylaşıldığı bu mecrada, gündem dışı hayata dahil ciddi ve gayri ciddi konular da konuşuluyor. Aşk, spor, siyaset, çiçek, böcek, eğitim ve kıyaslamalar. Pazartesi sendromunun kişilere olan etkisinden; yiyip yiyip kilo almayanlara… Takıntılarınızın, hayatınıza etkisinden; Rusya doğalgazı keserse nasıl ısınırız sorunsalına kadar envai çeşit konu ülkemiz gençleri tarafından Scorp’a yatırılıyor.

FullSizeRender (2)

Scorp’a sadece telefondan mı ulaşılıyor?

Hem evet, hem hayır. Video yüklemesini sadece telefondaki uygulamadan yapabiliyorsunuz.  İnternet tarayıcılarından siteye ulaşabiliyorsunuz ama video yükleyemiyorsunuz.

Ülkemiz gençlerinin anlatım yeteneği nasıl?

Yazım dilimizden hallice. “Cnm İngizlice anlyrm ama knşmyrm” seviyesinde. Güzide ülkemizde –ne yazık ki- üç beş kelimeyi düzgün bir şekilde sıralayıp meramını anlatan gençlerimiz çok azmış, Scorp sayesinde görmüş oluyoruz. Özne ile yüklemin birbirine hasret kaldığı, sıranın hangisinde olduğunun anlaşılmadığı videolar oldukça fazla. Gençlerin ana dilinden bu kadar uzakta yaşamasının nedenini sadece onlara yüklemek haksızlık, eğitim sisteminin de payı büyük. Keyifli videolar da var, akıcı ve anlaşılır konuşan da, hepsini kötülemiş gibi olmayalım. Bu durum tespiti sadece.

FullSizeRender (3)

Fikir nasıl?

Bizce kötü değil. Karma, harmanla ne dersek uyar gibi. Sözlük -akla ne gelmesi gerektiğini biliyorsunuz- ve video karışımından ortaya çıkmış konulu video uygulaması.

Forumlar, mail grupları, sözlükler, MSN iletileri, Facebook durum güncellemeleri, Twitter tespitleri… Hepsi ama hepsi bireysel manifestolarımızı duyurduğumuz yerler oldu. Harikulâde karakterlerimizi orada paylaştık. Zekâmız, kültürümüz, adeta engin bir deniz olan bilgilerimizi türlü mecralarda paylaştık. Temiz ahlâkımız, romantik yanımız, aşka ve sevgiye olan bağımız, hayvan sevgimiz, yardımseverliğimiz, ince düşünceli ve zevk sahibi biri olduğumuzu anlattık, aktardık eşe dosta. Gâh kelimelerle yaptık bunu gâh fotoğraflarımızla… Masallarda bile olması pek mümkün olmayan bireylere evrildik adeta. Scorp bu ağın son halkası. Şimdilik.

Scorp’u diğerlerinden ayıran özellik nedir?

Yazma ile konuşma dili arasındaki uçurumu gözler önüne sermesi olsa gerek. Sürprize pek mahal vermiyor. Edebi olarak döktüren ama karşı karşıya geldiğinize iki kelimeyi düzgün şekilde kuramayan onlarca insan var. 🙂 Kısaca diğer uygulamalara nazaran kullanıcıları daha gerçekçi demekte beis görmüyoruz.

Scorp’a kullanmaya nasıl başlarsınız?

• Üyelik için ortalama bir sitede ne gerekiyorsa onlar gerekiyor. Ad, soyad, e-posta… Rumuz dahil.

• Üye olduktan sonra Facebook hesabınız ile Scorp hesabını eşleştirip varsa Facebook arkadaşlarınızla takipleşin.

• Üyelik oluşturduktan sonra hemen video çekip paylaşmak yerine, ortamı tanımak adına sitede gezinmek en iyisi. Kategorilere ve gündemde olan videoları izleyin, bilgilenin, eğlenin ve beğendiklerinizi like edin. İlginizi çeken üyeleri takip edin.

• Isındıysanız yeni bir konu açın ya da ilginizi çeken konuya odaklanın ve o başlık altında ilgi çekici 15 saniyelik video ile Scorp’a merhaba diyerek sohbete başlayın.

• Arama butonuyla stalklamak istediğiniz veyahut takip etmek istediğiniz biri/birileri varsa arama yapın.

FullSizeRender (4)

Son olarak bizim ülke gençlerimiz tarafından böyle bir uygulama yapılması gayet güzel. Buranın daha nitelikli bir mecra olması olasılığı var mıydı? Bizce vardı. Bilgi paylaşılan, konuların tartışıldığı her şeyi ti’ye alan değil de gerçekten amacına uygun kullanılan bir yer olabilirdi. Kim bilir hayatın bu kadar sıkıcı ve korkutucu olduğu ülkemizde belki de böylesi daha iyi.

Uygulamanın kendisi günde 5 saatten fazla kullanmayın diyor, biz süre kısmı için renk vermiyoruz. Bilirkişi edasıyla takılmayalım, o kadar da uzun boylu değil! 🙂

Bonus: 2015’te Scorp’ta en çok izlenen videolar ve konu başlıkları:

 

Author: Ergün Diken

Leave a Reply