Blog

Yerli İnternet Zenginleri Top 7

 

Daha önce hazırladığımız dünyanın en zengin internet girişimcilerini – eğer okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz- bitirdiğimizde size kötü bir haber vermiştik, o sözümüzü yerine getirmemek için çok çaba sarf etmemize rağmen başaramadık. Ve maalesef internet girişimciliğiyle zengin olan yerli internet zenginlerini de yazdık. Anlayacağınız züğürtlüğümüze doyamadık hâlâ! Yabancı zenginlerin servetlerini size rakamlarla aktarabildik fakat yerli zenginlerde bu mümkün olmadı. Çünkü ülkemizde “Erkeğe maaşı sorulmaz” deyimi hüküm sürüyor. Maaşını öğrenemediğimiz insanlar var, servetinlerini nasıl öğrenelim? 🙁

 

Nevzat Aydın

Beslenme, biz insanların olmazsa olmazı. Kimi insan yemek için yaşıyor, kimisi ise yaşamak için yiyor. İlk çağlarda insanlar sadece yaşamak için yiyorlardı. Yeme ihtiyaçlarını bitki ve meyve toplayarak gideren insanlar, daha sonraları avlanarak gidermeye başladı. Bu kadar geriye gitmemizin nedeni evrildiğimiz nokta. Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın geçmişle bugünümüzü adeta harmanladı. Birileri bizim yerimize avlanıyor, pişiriyor. Biz yemeğe gitmiyoruz, yemek bize geliyor. Diyeceksiniz ki yıllardır geliyordu. Evet, elbet geliyordu. Ama yakınınızda bulunan her firmayı bir arada bulundurup bize birçok seçenek sunarak hayatımızı kolaylaştırdı. Öyle ilerledi ki otobüsle eve giderken telefonumuzdan ileriye dönük sipariş verebiliyoruz. Zamanla yarıştığımız şu zamanda büyük lütuf! Nevzat Aydın’ın, yemeksepeti.com’un satışından elde ettiği paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına eşit şekilde pay ettiğini de söylemeden edemeyeceğiz. %3 zammı yaparken soğuk terler döken patronların görmek ve okumak istemeyeceği türden bir haber. Olabildiğince dillendirelim ve bu kesin bilgiyi yayalım!

Nevzat-Aydin

Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı ve Tolga Kabataş 

Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş okuldaki arkadaşlıklarını iş hayatında devam ettirmiş ve 2001 yılında, ABD’nin dünyaca ünlü en büyük açık arttırma sitesi eBay’den esinlenerek GittiGidiyor’u kurmuşlar. 2007 yılında eBay ile ortaklık anlaşması yapan üç arkadaş, 4 yıl sonra hisselerinin %93’ünü 217,5 milyon dolar karşılığında eBay’a satarak “Yerli Internet Zenginleri” listesindeki yerlerini aldılar. Burak Divanlıoğlu’nun yüzündeki “Bu adam kesin zengindir, değilse de kesin zengin olur” ifadesi gözümüzden kaçmış değil.

GG_Kurucu_Ortaklar

Sina Afra

Sina Afra, 2008 yılında Ahmet Sarı ve Tolga Tatari ile birlikte Türkiye’nin web tabanlı ilk özel alışveriş kulübü olan markofoni’yi kurdu. “Canım markofoni diye çok güzel bir alışveriş sitesi var, gönderdiğim linke tıklayıp üye olsana” diyerek hediye çeki kazanan üyeler sayesinde pazarlama ihtiyacı duyulmadan, sadece üyelerin tavsiyesi ve davetiyle 2 milyona yakın üye sayısına ulaştı. Hâlâ davetiye sistemiyle çalışan markofoni, yurtdışına açılan ilk Türk e-ticaret sitesi. Alışveriş çılgınlığı Sina Afra gibi akıllı girişimcilerin kasasına nakit olarak girmeye devam ediyor.

Sina Afra

Erdem Yurdanur

Eski Galatasaraylı Metin Kurt’un “Futbol sahada güzeldir, borsada değil!” sözü sporseverler açısından temenni edilen bir söz olmakla birlikte maalesef geçerliliği olmayan bir söz. Sadece futbol değil diğer bütün spor dallarında bahis şirketlerinin çokluğu hepimizce bilinen bir gerçek. Neyse, bu kısır döngü bölümünü hemen geçelim. Erdem Yurdanur, dünyanın hemen hemen her liginden futbol ve basketbol maçlarının sonuçlarını, istatistiklerini, puan durumlarını ve haberlerini yapan maçkolik’in kurucu ortaklarından. 2001 yılında kurulan maçkolikin %51 hissesi, 2012 Haziran ayında dünyanın en büyük dijital spor medya şirketlerinden Perform’a satıldı ve geriye kalan %49’u ise 2016 yılında satılacak. Futbol sahada, girişim internette güzeldir!

Erdem Yurdanur

Güçlü Gökozan

Hediye almak –vermek de denilebilir- insanı en çok geren ve kötü hissettiren durumlardan. İnsanlar bir şekilde yılın belli günlerinde bu girdaba girer. Doğum günü, sevgililer günü, anneler-babalar günü, evlilik yıldönümü, tanışma yıldönümü, yıldönümünün yıldönümü gibi bir sürü gün var ve bu günler yaklaştıkça artan “Acaba ne alsam?” gerilimi, hediye verildikten sonra da “Acaba beğendi mi?” sorusuyla devam eder. Güçlü Gökozan, hediye seçmekte zorlananlara birçok özgün seçenek sunarak hem hediye alıp verme geriliminin insanlar üzerindeki yükünü kısmen hafifletmiş hem de hediye verilen kişinin kendisini özel hissetmesini sağlamıştır. 2008 yılında kurduğu e-ticaret sitesi buldumbuldum.com’un yüzde 20’sini 2013 yılında 5 milyon liraya Erikli eski CEO’su Hasan Aslanoba’ya satarak en büyük hediyeyi kendisine almıştır!

Guclu Gokozan

Halil Erdoğmuş

Halil Erdoğmuş, zengin bir ailenin çocuğu olarak geldiği dünyada bir süre babasının yanında çalışmış. Daha sonra gençliğinin verdiği heyecanla kendim başaracağım diyerek -tabir-i caizse- ceketini alarak İstanbul’a gelmiş ve hayata sıfırdan başlamış. Benkar’da çalışana kadar başvuru yaptığı işlerde zengin olduğu gerekçesiyle sıkılıp işi bırakabileceği söylenerek işe alınmamış. Birçok meşakkatli yoldan geçen Erdoğmuş, tek gayrimenkulünü satarak ve e-bebek sitesini kurmuş. Bebek ve annelerle ilgili bilgilerin paylaşıldığı site, ekonomik krizden etkilenerek elektronik satış yatırımı yapmak zorunda kalmış. Bu zorunluluk büyümeyle sonuçlanmış ve 2001 yılında kurduğu e-bebek.com sitesini 2011’de olağanüstü genel kurula gitti ve Erdoğmuş hisselerinin yarısını Topbaş Ailesi’ne devretti. Küllerinden doğdu demek karşılık geliyor mu bilmiyoruz ama Halil Erdoğmuş’u cesareti ve girişimciliğinden ötürü takdir ediyoruz.

Halil Erdogmus

Emre Aydın

Diğer ülkeleri bilemeyiz ama bizim ülkemizde birçok boşluğu kapatan, ilişkiler arasında köprüleri kuran bir numaralı araçtır çiçek. Erkeklerin ilişkiye başlamak için attıkları ilk adımda da, bozulan ilişkilerini düzeltmek ve kendilerini affettirmek için yaptıkları kurlarda da çoğunlukla çiçek tercih edilir. Bunların yanı sıra yeni girilen bir iş ya da doğum sonrası da çiçek tercih edilir. Emre Aydın bu pazarı görerek 2007 yılında Ciceksepeti.com sitesini kurdu. Online çiçek siparişiyle çıktığı bu yola, hediye ve gurme hediye gönderimlerini de ekleyerek Türkiye’nin tüm illerine hizmet veren başarılı bir e-ticaret şirketi oldu. 27 Mayıs 2011’de ise sitenin CEO’su Emre Aydın, Londra’da Endeavor Girişimcisi seçilmesinin yanı sıra Amazon.com aynı yıl şirketin azınlık hissedarı oldu. Emre Aydın şu sıralar çiçeğe çiçek değil, para diyor.

Emre Aydın

 

Ülkemizde internet girişimciliğiyle ilgili oluşan yaygın yanılgıya değinmeden geçemedik. Bugün kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar birçok kişinin aklına gelmiş olabilir elbette. Ama bunu hayata geçirmek pek kolay olmasa gerek. Düşünmenin ve bu ihtiyaçları öngörmenin yanında; bu işe kalkışmak için cesarete, bu işin üstesinden gelebilecek alt yapıyı kuracak ekibi kurmak için ise bilgiye ihtiyaç var. Eksik kalacak tek bir parça bile başarısızlığı kaçınılmaz kılar ve bugün başarı hikâyelerinde adı geçenlerin adı bile anılmaz. Hülâsa; internet karın doyurur ama bu sanıldığı gibi kolay değildir.

İlk sözümüzü bu seferlik sonda söyleyelim ki hiç aklımızdan çıkmasın; bir daha zenginler ile ilgili yazı yazmayacağız! Çünkü yorulduk. Umarız yakın zamanda -bu kadar olmasa da- bizim zenginliğimizi başkaları yazar, biz de yıllanmış şarap eşliğinde okuruz. Yürekten ve içten bir âmin bekliyoruz!

Author: Sosyal Keçi

Leave a Reply